Mapa zagrożeń

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – podsumowanie 2018 roku

Początek 2019 roku to dobry czas na podsumowanie działań przeprowadzonych przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu w oparciu o sygnały zgłaszane przez mieszkańców za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

W minionym roku, na terenie powiatu lublinieckiego odnotowano 760 zgłoszeń o różnego rodzaju zagrożeniach co pokazuje, że aplikacja cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców naszego powiatu i jest z powodzeniem wykorzystywana do wymiany informacji. Każde ze zgłoszeń zostało przez policjantów zweryfikowane i sprawdzone. Potwierdzonych zostało 401 sygnalizowanych zagrożeń z czego najwięcej z kategorii: „przekraczanie dopuszczalnej prędkości” – 297 przypadków. Często zaznaczano miejsca, w których dochodziło do „nieprawidłowego parkowania” - 39 potwierdzonych zagrożeń oraz „spożywania alkoholu” - 28 zgłoszeń.

W procesie weryfikacji zgłoszonych zagrożeń funkcjonariusze brali pod uwagę opinię społeczności lokalnej co do faktu występowania zagrożenia i w przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów stosowali przewidziane prawem środki, a w sytuacji kiedy mundurowi potwierdzili „nieprawidłową infrastrukturę drogową” kierowali pisemne wystąpienia celem niezwłocznego wyeliminowania stwierdzonych nieprawidłowości.

W ubiegłym roku, podczas licznych spotkań z mieszkańcami oraz za pośrednictwem strony internetowej Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu, policjanci informowali mieszkańców powiatu lublinieckiego o możliwościach jakie daje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i zachęcali do korzystania z aplikacji.