2014- Rok Pieszego

Od 31 sierpnia br. odblaski dla pieszych - OBOWIĄZKOWE

Jednym z czynników zwiększających bezpieczeństwo pieszych na drodze są elementy odblaskowe. Nowelizacja ustawy nakłada na pieszych poruszających się od zmierzchu do świtu poza obszarem zabudowanym obowiązek posiadania takiego elementu.

W pierwszej połowie tego roku lublinieccy policjanci odnotowali 5 zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, 3 kolizje i 2 wypadki, w których ranne zostały dwie osoby. W wielu przypadkach policyjne ustalenia pozwalają sądzić, że uniknięcie zdarzenia lub minimalizacja skutków byłaby możliwa przy zastosowaniu elementów odblaskowych.

26 lipca 2013 roku uchwalona została ustawa nowelizująca ustawę prawo o ruchu drogowym. Ma ona na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych poprzez zmniejszenie liczby osób ginących każdego roku na drogach z powodu niezauważenia ich przez kierujących pojazdami.

Od 31 sierpnia 2014r. pieszy, niezależnie od wieku, poruszający się od zmierzchu do świtu poza obszarem zabudowanym powinien być wyposażony w elementy odblaskowe, które powinny być umieszczone w sposób widoczny dla kierujących. Elementy odblaskowe w postaci przedmiotów lub naszywek ubraniowych odpowiedniej jakości pozwalają dostrzec pieszego z odległości co najmniej 150 metrów w różnych warunkach pogodowych. Elementy w postaci przedmiotów doczepianych do ubrania powinny znajdować się na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców.

Obecnie na rynku akcesoria odblaskowe dostępne są w formie różnego rodzaju zawieszek, smyczy, opasek itp. Policjanci apelują o stosowanie tych elementów do pieszych i rowerzystów. Sprawią one, że ich posiadacze będą dla kierowców widoczni a co się z tym wiąże – będą na drodze bezpieczni.