10 rocznica „Jabłuszka i cytrynki” - 2017 - Rok Pieszego - Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu

2017 - Rok Pieszego

10 rocznica „Jabłuszka i cytrynki”

Już od 10 lat, podczas Światowego Dnia Życzliwości policjanci i podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Lublińcu prowadzą wspólną akcję profilaktyczną pn. „Jabłuszko czy cytrynka”. Do dzisiejszych działań włączyli się także strażacy. Mundurowi kontrolowali czy kierujący nie łamią obowiązujących przepisów, natomiast młodzież wymierzała kary dla sprawców wykroczeń. Wszystko odbyło się w przyjaznej atmosferze i wzajemnej życzliwości.

10 lat temu, dyrekcja i podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Lublińcu po raz pierwszy zaprosili lublinieckich policjantów do udziału w akcji „ Jabłuszko czy cytrynka” organizowanej w ramach obchodów przypadającego 21 listopada Światowego Dnia Życzliwości. Przeprowadzone wówczas działania, na stałe wpisały się w kalendarz przedsięwzięć profialktycznych lublinieckich policjantów. Na ulicy Stalmacha w Lublińcu stróże prawa wspólnie z dziećmi przeprowadzają kontrole drogowe. Tylko w tym dniu, za popełnione wykroczenia drogowe kierujący mają możliwość wyboru rodzaju kary. Sprawcy przewinień mogą przyjąć tradycyjny mandat lub zdecydować się na przygotowaną przez młodzież karę. W przypadku wyboru drugiego wariantu, konieczne było z uśmiechem na ustach zjedzenie plastra cytryny i przyjęcie specjalnego mandatu.

W dniu dzisiejszym, z okazji 10 rocznicy wspólnych działań, do akcji włączyli się także strażacy. Zatrzymani do kontroli kierowcy, którzy jechali zgodnie z przepisami w nagrodę otrzymywali jabłuszko i element odblaskowy, natomiast dla sprawców wykroczeń organizatorzy akcji przygotowali nieco szerszy katalog kar. Kierowca, który okazał się być sprawcą wykroczenia,, musiał zjeść plaster cytryny, przyjąć przygotowany przez dzieci mandat, a następnie na specjalnie przygotowanych przez policjantów i strażaków stanowiskach wykonać jedno z wylosowanych zadań, do których należało; pokonanie toru przeszkód w alkogoglach, udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu w wypadku drogowym lub wykonanie resuscytacji przy wykorzystaniu fantoma.

W czasie akcji policjanci wraz z młodzieżą przeprowadzili kilkanaście kontroli. Niestety nie wszyscy kierujący mogli otrzymać tylko jabłuszka i kontynuować dalszą jazdę. Nie zabrakło kierowców, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość, podróżowali bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, niesprawnym samochodem lub bez wymaganych dokumentów.

W Światowym Dniu Życzliwości policjanci wraz z młodzieżą uczulali kontrolowanych, że przestrzeganie przepisów oraz uprzejmość i życzliwość wobec innych uczestników ruchu w znaczący sposób wpływa na bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.

Z relacji kontrolowanych kierowców wynika, że akcja spotyka się z ich akceptacją. Pomimo popełnionych przewinień – spotkali się bowiem z uśmiechem i życzliwością kontrolujących. Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu aby każdego dnia „ byli życzliwi na drodze ...” a wówczas nie będzie potrzeby nakładania mandatów, a rutynowe kontrole będą także przebiegały w miłej i życzliwej atmosferze.

 

 

 • Akcja Jabłuszko czy cytrynka
 • Policjanci z młodzieżą prowadzą kontrole
 • Działania policjantów i młodzieży
 • Kierujący w alkogoglach pokonuje tor przeszkód
 • Jabłuszko czy cytrynka na ul. Stalmacha
 • Policjanci z dziećmi przeprowadzają kontrolę
 • Kontrola podczas działań Jabłuszko czy cytrynka
 • Akcja prewencyjna z udziałem młodziezy
 • Kierowca zatrzymany do kontroli
 • Kierowca zaopatruje ranę na ręce
 • Policjanci z dziećmi sprawdzają światła pojazdu
 • Wspólne działania
 • Pierwsza pomoc
 • Kierowca a alkogoglach pokonuje tor przeszkód
 • Wspólne zdjęcie uczestników dzisiejszych działań