Kontrole autokarów

Bezpieczeństwo na drogach podczas ferii – kontrole autokarów

14 stycznia rozpoczynają się ferie zimowe. W naszym województwie początek zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży przypadnie na dzień 11 lutego. W całym okresie ferii należy się spodziewać wzmożonego ruchu na drogach powiatu lublinieckiego. Nad bezpieczeństwem wszystkich udających się na zimowy wypoczynek będą czuwać policjanci.

Stróże prawa będą szczególnie egzekwowali przestrzeganie przepisów dotyczących ograniczenia prędkości ale na pobłażanie nie mogą liczyć kierowcy naruszający inne przepisy ruchu drogowego czy też ci, którzy swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie dla innych użytkowników dróg. W trakcie wzmożonych kontroli funkcjonariusze sprawdzą stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdu oraz prawidłowy sposób przewożenia dzieci.

Przypominamy, że zimowe warunki drogowe sprawiają, że kierowcy muszą szczególnie przygotować się do podróży. Wybierając się, zwłaszcza w góry, należy wyposażyć pojazd w ogumienie zimowe, a nawet w łańcuchy, które są wymagane na niektórych odcinkach dróg. Samochód należy również odpowiednio przygotować do trasy aby uniknąć późniejszych niespodzianek w trasie.

W okresie ferii zimowych lublinieccy policjanci otrzymują wiele zapytań dotyczących możliwości przeprowadzenia kontroli autokarów. Warto pamiętać, że rodzice czy też organizatorzy zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży mają zawsze możliwość sprawdzenia stanu technicznego autokaru i stanu psychofizycznego kierowcy, przed wyruszeniem w trasę. W tym celu zaplanowane wyjazdy autokarów prosimy w miarę możliwości zgłaszać z kilkudniowym wyprzedzeniem do Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu. W przypadku takiego zgłoszenia kierowca autokaru powinien przed planowanym odjazdem podjechać w miejsce wyznaczone do kontroli, gdzie zostanie zweryfikowany jego stan trzeźwości, stosowna dokumentacja oraz stan techniczny autokaru.

W Lublińcu punkt kontrolny dla autobusów wycieczkowych zlokalizowany jest na parkingu przy ul. Paderewskiego (dawny parking PKS). Organizatorzy wycieczek, przedstawiciele szkół oraz rodzice zainteresowani kontrolą autokaru, siedem dni przed planowanym wyjazdem proszeni są o kontakt telefoniczny lub e-mail z funkcjonariuszami Wydziału Ruchu Drogowego KPP Lubliniec pod nr tel. 34 3532 255 lub adres email: rd@lubliniec.ka.policja.gov.pl.