Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie

21 Września Europejskim Dniem Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach

Data publikacji 21.09.2016

W 2015 r. w wypadkach drogowych na terenie Unii Europejskiej zginęło 26.000 osób, co oznacza, że każdego dnia w UE traci życie 71 osób. Tylko w tym roku, na terenie powiatu lublinieckiego zginęło 9 osób. W myśl zasady, że małe działania prowadzą do dużych zmian, lublinieccy policjanci podczas spotkań z młodzieżą oraz osobami uzależnionymi od alkoholu, uświadamiali dziś o zagrożeniach w ruchu drogowym.

W dniu dzisiejszym lublinieccy policjanci uczestniczyli VI Forum Trzeźwości które odbyło się na terenie Wojewódzkiego Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublińcu. Mundurowi wraz ze specjalistami zajmującymi się problematyką uzależnień, debatowali o problemach związanych ze spożywaniem alkoholu, zażywaniem dopalaczy i narkotyków. Mundurowi omówili problemy dotyczące przestępczości jako skutku spożywania alkoholu lub substancji odurzających. W swoich wystąpieniach przedstawili dane statystyczne oraz omówili wybrane, zaistniałe na terenie powiatu lublinieckiego zdarzenia z udziałem osób znajdujących się pod wpływem alkoholu. W związku z przypadającym w dniu dzisiejszym Europejskim Dniem Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach, policjanci szczególną uwagę zwrócili na zagrożenie w ruchu drogowym wynikające z kierowania pojazdami w stanie nietrzeźwości. Pomiędzy wystąpieniami poszczególnych prelegentów, uczestnicy spotkania zadawali pytania, na które odpowiadali specjaliści z określonych dziedzin.

Temat bezpieczeństwa i zagrożeń w ruchu drogowym był także głównym tematem dzisiejszego spotkania w Zespole Szkół Ogólnokształco -Technicznych w Lublińcu. Młodym ludziom, którzy niebawem zasiądą za kierownicą różnych pojazdów, funkcjonariusz z drogówki przedstawił policyjne statystyki dotyczące zdarzeń drogowych, omówił wybrane przepisy ruchu drogowego oraz zasady bezpieczeństwa na drodze. Mając na uwadze, że zwraca się do przyszłych młodych kierowców, podczas swojego wystąpienia, szczególną uwagę zwrócił na wybrane czynniki zwiększające ryzyko wypadku takie jak świadome lekceważenie przepisów, brawura czy alkohol.

Z gimnazjalistami w Lubecku spotkała się dziś także policjantka z Zespołu ds. Nieletnich. Funkcjonariuszka omówiła zasady odpowiedzialności prawnej za popełniane czyny, przypomniała podstawowe zasady bezpieczeństwa w szkole, w domu, w ruchu drogowym oraz przyblizyła ideę obchodów Europejskiego Dnia bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach.

Mundurowi mają nadzieje, że dzisiejsze spotkania pomogły zrozumieć ich uczestnikom, że bezmyślność i alkohol na drogach to ogromne ryzyko utraty życia i zdrowia. Zdrowy rozsądek, ostrożność i przestrzeganie przepisów nie gwarantuje bezpieczeństwa w stu procentach ale znacznie ogranicza ryzyko wypadków.


 

  • Policjanci na forum
  • Wystąpienie na forum trzeźwości
  • Mundurowi na forum
  • Wystąpienie policjantki
  • W Zespole Szkół na ul. Zwycięstwa
  • Uczestnik  spotkania w alkogoglach