Wiadomości

Seniorzy na celowniku oszustów

Data publikacji 12.08.2016

Mimo licznych apeli i ostrzeżeń, starsze osoby nadal padają ofiarami oszustów. 82-letnia mieszkanka Lublińca przekonana, że pomaga siostrzenicy, straciła kilka tysięcy złotych. Policjanci w szczególności do osób starszych i samotnych, apelują o ostrożność i rozwagę.

Lublinieccy policjanci ostrzegają starsze osoby przed oszustami, którzy wykorzystując ich podeszły wiek i łatwowierność, okradają ich, często z oszczędności całego życia. W ostatnich dniach, do kilku takich sytuacji doszło na terenie powiatu lublinieckiego. Niestety nie wszyscy na czas zorientowali się, że mają do czynienia z oszustem. W miniony poniedziałek, do 82-letniej mieszkanki Lublińca zadzwoniła kobieta. Podając się za członka rodziny, poinformowała swoją rozmówczynię, że powodowała wypadek i poprosiła o 30 tys. zł. Nie weryfikując przekazanych informacji, starsza kobieta przekazała kilka tysięcy mężczyźnie, który przyszedł po gotówkę do jej do mieszkania. O tym, że padła ofiarą oszusta i straciła swoje oszczędności, przekonała się dopiero po rozmowie z siostrzenicą, która zaprzeczyła jakoby spowodowała wypadek i zwracała się z prośbą o pomoc finansową.

Lublinieccy policjanci apelują o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi !

Przypominamy, że w większości przypadków przestępcy działają według podobnego schematu: najpierw poszkodowani odbierają telefon od rzekomego wnuczka lub innego członka rodziny z prośbą o pożyczenie pieniędzy. Oszuści przeważnie dzwonią na numer stacjonarny, najczęściej znaleziony w książce telefonicznej. Po zakończonej rozmowie osoba umawia się na odbiór gotówki. Zdarza się także, że oszust dzwoni ponownie i podaje się za funkcjonariusza CBŚ lub policjanta, który informuje, że prowadzona jest właśnie akcja przeciwko oszustom. „Policjant” i prosi starsze osoby o pomoc w ich ujęciu. 
Jeżeli pokrzywdzone osoby nie mają pieniędzy w domu, są namawiane do pójścia do banku i wzięcia kredytu, a potem przekazania go oszustom, którzy mają zostać zatrzymani.

Ostrzegamy także przed złodziejami, którzy mając na celu wejście do mieszkania i dokonanie kradzieży podają się za pracowników administracji, instytucji państwowych lub organizacji charytatywnych.

Przestępcy, przedstawiając się jako przedstawiciele „Caritasu”, sprzedawców filtrów do wody itp. wykorzystują nieostrożność i zaufanie szczególnie osób starszych i samotnych – dokonują oszustw i kradzieży. W związku z powyższym Policja zaleca ostrożność w sytuacjach, gdy do naszych drzwi pukają nieznane nam osoby. Aby znacznie zminimalizować ryzyko stania się ofiarą przestępstwa należy przestrzegać kilku poniższych zasad.

  •  w przypadku gdy ktoś podaje się za pracownika administracji, organizacji charytatywnej , Unii Europejskiej itp. zanim wpuścimy go do mieszkania zadzwońmy do organizacji, na którą się powołuje i zapytajmy czy taki człowiek miał nas odwiedzić w danym dniu .  Należy pamiętać, że w większości przypadków wizyty takie poprzedzone są odpowiednim komunikatem, ogłoszeniem np. na klatce schodowej, lub poinformowaniem przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową.  Należy także zachować ostrożność przy zawiadomieniach telefonicznych, ponieważ może do nas zadzwonić oszust
  •  nie wierzmy w nagle zainteresowanie naszą osobą kolegów, znajomych sprzed lat lub członków rodziny z którymi nie utrzymujemy żadnego kontaktu. Najczęściej są to oszuści, którzy chcą wejść do mieszkania i dokonać kradzieży
  • często osoby te proszą o okazanie określonych dokumentów lub możliwość pozostawienia informacji dla sąsiadki. W czasie gdy udajemy się po dokument lub długopis – wchodzą do mieszkania i dokonują kradzieży
  • w wielu przypadkach oszuści działając we dwóch proszą o sprawdzenie przewodów wentylacyjnych, kuchenki, instalacji elektrycznej, liczników itp.     W tym czasie jedna z osób rozmawia z domownikiem a druga okrada mieszkanie.
  • dosyć częstą praktyką oszustów jest podawanie się za obnośnych sprzedawców. Podczas prezentacji oferowanego do sprzedaży towaru jeden „ sprzedawca” rozmawia z klientem  a drugi  penetruje mieszkanie.

Pamiętajmy, że w obecnych czasach większość płatności możemy zrealizować przelewem lub na poczcie. Zachowajmy więc szczególna ostrożność, jeśli odwiedzająca nas osoba zażąda wydania  gotówki.

W sytuacji gdy wpuścimy już oszustów do mieszkania i zorientujemy się w sytuacji – nie reagujmy panicznie i nie dajmy poznać złodziejom, że odkryliśmy ich zamiary. Mogą nam wtedy zrobić krzywdę. W takiej sytuacji ważne jest aby dokładnie się im przyjrzeć i zapamiętać jak najwięcej szczegółów dot. wyglądu, ubrania itp., a następnie najlepiej pod pozorem pożyczenia pieniędzy od sąsiadki - udać się do niej i dyskretnie poprosić o powiadomienie Policji.

Jeśli nie ma takiej możliwości – dzwońmy na Policję zaraz po wyjściu oszustów. 

Powrót na górę strony