Wiadomości

Nietrzeźwi „na dołek” zamiast do izby wytrzeźwień?

Data publikacji 08.02.2017

Niemal każdego dnia lublinieccy policjanci interweniują wobec osób znajdujących się pod wpływem alkoholu. Nietrzeźwi, stwarzający zagrożenie dla siebie lub innych osób, sprawcy przemocy domowej lub wzbudzający swoim zachowaniem zgorszenie, trafiali do izby wytrzeźwień. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku nie będzie takiej możliwości. Policjanci obawiają się, czy będą w stanie zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców.. ….

Każdego roku policjanci podejmują setki interwencji wobec osób znajdujących się pod wpływem alkoholu. Sprawcy przemocy domowej, osoby, które z uwagi na stan upojenia stwarzały zagrożenie dla siebie i innych osób, a także zakłócające spokój i porządek uczestnicy różnego rodzaju imprez, były przez mundurowych doprowadzane do izby wytrzeźwień. Tylko w ubiegłym roku, policjanci w częstochowskiej i bytomskiej izbie wytrzeźwień umieścili prawie 300 mieszkańców powiatu. Amatorzy trunków trzeźwieli pod okiem personelu placówki i lekarza.

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku, nie podpisanie przez samorządy umów z izbami wytrzeźwień, skutkować będzie umieszczaniem osób nietrzeźwych wobec których podejmowane będą interwencje, w policyjnych pomieszczeniach dla osób zatrzymanych. Mundurowi obawiają się jednak negatywnych skutków braku opieki lekarskiej w tych pomieszczeniach oraz zwiększenia czasu, związanego z koniecznością pilnowania nietrzeźwego.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, Komendant Powiatowy Policji w Lublińcu mł. insp. Rafał Kuter zwrócił się do włodarzy miast i gmin z wnioskiem o podjęciem działań skutkujących podpisaniem umów z izbami wytrzeźwień. W wystosowanym piśmie, szef lublinieckich mundurowych podkreślił, że jednym z priorytetowych zadań zarówno Policji jak i samorządów, jest działanie na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Komendant wyraził przekonanie, że możliwość doprowadzania nietrzeźwych do właściwej placówki zapewni bezpieczeństwo tych osób oraz pozwoli policjantom na właściwą realizację zadań związanych z ujawnianiem i zatrzymywaniem sprawców przestępstw i wykroczeń.

 

 

 

 

Powrót na górę strony