Wiadomości

Kręci mnie bezpieczeństwo - zadbajmy wspólnie o bezpieczne wakacje

Data publikacji 29.06.2017

Lipiec i sierpień to okres urlopowych wyjazdów, wypoczynku w górach i nad wodą. Bez względu na to, jak planujemy spędzić najbliższe miesiące, zadbajmy o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Lublinieccy policjanci sprawdzali dziś, czy mieszkańcy nie narażają się na niebezpieczeństwo kąpiąc się w niestrzeżonych zbiornikach wodnych.

Okras wakacji to czas relaksu i zabaw na świeżym powietrzu, w tym nad wodą. Policjanci przypominają, że bezpieczna kąpiel, to tylko ta na strzeżonym kąpielisku i pod okiem ratownika. W ramach ogólnopolskiej kampanii zainicjowanej przez MSWiA „ Kręci mnie bezpieczeństwo”, dzielnicowy i policjantka z Zespołu ds. Nieletnich kontrolowali zbiorniki wodne i sprawdzali, czy w ich pobliżu nie ma amatorów kąpieli. W dniu dzisiejszym, na żadnym z nich nie napotkano osób, które w sposób nierozsądny korzystają z uroków lata. Podobne kontrole lublinieccy policjanci przeprowadzać będą przez całe wakacje.


Policjanci przypominają, że zgodnie z art. 55 kodeksu wykroczeń ten, kto kąpie się w miejscu zabronionym, podlega karze grzywny albo karze nagany. Karane jest także samo przebywanie w wodzie. Wykroczenie to może zostać popełnione zarówno umyślnie, jak i nieumyślnie (np. gdy nie wiedzieliśmy, że kąpiel w danym miejscu jest zabroniona).

 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wraz z Policją zachęcają również, aby na wakacyjny wyjazd „wziąć” ze sobą bezpłatną aplikację „Moja Komenda” - mobilną usługę, która ułatwia lokalizowanie komend i komisariatów Policji. Aplikacja zapewnia każdemu użytkownikowi szybki dostęp do informacji o adresach i numerach telefonów policyjnych obiektów. Dzięki temu będąc nawet w miejscu, którego dobrze nie znamy, z łatwością odnajdziemy najbliższą jednostkę policji i skontaktujemy się z nią jednym kliknięciem.

„Moja Komenda” dostępna jest na telefony z systemem iOS oraz Android. Można ją pobrać w App Store i Google Play. 

Usługa została przygotowana z myślą o osobach, które kontaktują się z Policją w sytuacjach innych, niż te zagrażające życiu lub zdrowiu. W nagłych przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

Drugim przydatnym narzędziem służącym poprawie bezpieczeństwa nie tylko w okresie wakacji jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. „Mapa” jest dostępna na stronie internetowej www.policja.pl a jej obsługa została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo mógł z niej skorzystać każdy obywatel.

Za pomocą interaktywnej strony można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w okolicy. Wszystkie z nich są sprawdzane przez Policję, a potwierdzone – nanoszone na mapę, podobnie jak informacje o zagrożeniach pochodzące z policyjnych systemów informatycznych. Dzięki temu w każdej chwili mamy możliwość sprawdzenia, czy w okolicy jest bezpiecznie, jak również poinformowania o zaobserwowanych przez nas niepokojących sytuacjach.

Korzystając z Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa również pamiętajmy, że w nagłych wypadkach, które wymagają natychmiastowej interwencji powinniśmy dzwonić na numery 997 lub 112.

 

  • Kontrola zbiornika wodnego
  • Mundurowi sprawdzają, czy nad jeziorem nie ma amatorów kąpieli
  • Kontrola zbiornika wodnego na terenie Powiatu Lublinieckiego