Oddajmy przejścia pieszym – kampania w Lublińcu - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu

Wiadomości

Oddajmy przejścia pieszym – kampania w Lublińcu

Data publikacji 13.07.2017

Lublinieccy policjanci uczestniczą w kampanii „Przejście oddaj pieszym”. Mundurowi informują uczestników ruchu o obowiązujących przepisach i zasadach poruszania się na drogach oraz apelują o ich przestrzeganie. Szczególny apel kierują do pieszych, poruszających się w dni targowe w obrębie Ronda Jana Pawła II

Z danych statystycznych wynika, że do większości wypadków z udziałem pieszych, w których zawinił kierowca dochodziło w obszarze zabudowanym. Niepokojący jest fakt, że do wielu z tych potrąceń doszło w miejscach, gdzie pieszy powinien czuć się bezpiecznie, czyli na tzw. „zebrach”. Celem kampanii „Oddajmy przejścia pieszym” jest uzmysłowienie użytkownikom ruchu drogowego, jak ogromne znaczenie na jego poprawę ma przestrzeganie obowiązujących przepisów. Policjanci kierują apele do kierujących o rozważną jazdę, zachowanie ostrożności w obrębie przejść dla pieszych oraz przestrzeganie dopuszczalnej prędkości. Piesi z kolei zobowiązani są do korzystania z przejść dla pieszych jednak po upewnieniu się, że nie nadjeżdża samochód i wejście na jezdnię nie stanowi zagrożenia dla nich nich samych jak również innych uczestników ruchu. Tymczasem okazuje się, że w wielu przypadkach, piesi i rowerzyści korzystając z miejsc wyznaczonych do przejścia przez jezdnię, robią to w sposób nieprawidłowy. Najczęstszym przewinieniem niechronionych uczestników ruchu jest wchodzenie na przejście wprost z chodnika, czy ścieżki rowerowej bez upewnienia się, czy nie nadjeżdża samochód, którego kierowca zostanie zmuszony do gwałtownego hamowania. Lublinieccy policjanci nierzadko obserwują także sytuację, kiedy w warunkach zwiększonego natężenia ruchu, jaki ma miejsce np. w dni targowe. Piesi i rowerzyści nie czekają aż utworzy się grupka osób zamierzających przejść na drugą stronę, tylko wchodzą na przejście pojedynczo, często nie upewniając się czy nie wchodzą wprost pod nadjeżdżający samochód. Sytuacja taka powoduje korki i sprawia, że kierowcy niechętnie sami zatrzymują się przed przejściem.

W ostatnich dniach, utrudnienia powstałe w rejonie Ronda Jana Pawła pomagali rozładować policjanci z drogówki, którzy kierowali ruchem i uświadamiali uczestników, że szacunek na drodze, to bezpieczeństwo dla ich uczestników.