Wiadomości

Włamanie do domu w Lubecku. Policjanci przypominają o właściwym zabezpieczeniu mieszkań.

Data publikacji 14.08.2017

Lublinieccy policjanci poszukują sprawców włamania do domu w Lubecku. Wykorzystując nieobecność domowników, złodziej wyważył okno i skradł pieniądze oraz biżuterię. Mundurowi poszukują sprawcy i przypominają o właściwym zabezpieczeniu swojego mienia.

Do zdarzenia doszło w minioną sobotę. Z relacji zgłaszającego mieszkańca Lubecka wynika, że wykorzystując nieobecność domowników, sprawca wyłamał jedno z okien na parterze budynku, a następnie wszedł do wnętrza, skąd skradł pieniądze i biżuterię. Policjanci poszukują sprawcy i proszą o kontakt osoby posiadające informacje mogące pomóc w jego zatrzymaniu.

Wyjeżdżającym na urlop lub długi weekend, mundurowi przypominają o właściwym zabezpieczeniu mieszkania.

Wyjeżdżając na wakacje lub tylko na na weekend, pozostawiamy swój dom czy mieszkanie. Należy jednak pamiętać, że okres letni, to czas „wytężonej pracy” złodziei i trzeba zrobić wszystko, aby tej pracy nie ułatwiać. Bardzo ważną kwestię stanowi właściwe zabezpieczenie mieszkania czy domu.

Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie osoby zaufanej, która się nim zaopiekuje. Niezmiennie od wielu lat, najlepszym zabezpieczeniem domu czy mieszkania jest dobry sąsiad, który będzie czuwał nad pozostawionym dobytkiem. Dysponując kluczami, może w ciągu dnia otworzyć okna, wieczorem zapalić światło, wyciągać korespondencję ze skrzynki pocztowej i usuwać pozostawione ulotki reklamowe. Ślady obecności w wielu sytuacjach mogą skutecznie zniechęcić złodzieja.

W zabezpieczeniu mieszkania pomagają również środki techniczne - solidne, patentowe zamki w drzwiach, posiadające atesty gwarantujące odpowiednią jakość oraz zamontowane w drzwiach zabezpieczenia przeciwwyważeniowe. Godnym rozważenia rozwiązaniem są także blokady klamek okiennych, zainstalowanie systemu alarmowego połączonego z czujnikami ruchu, wyposażenie naszego domostwa w automatyczne włączniki oświetlenia, które podczas naszej nieobecności, o zaprogramowanej godzinie będą zapalać i gasić światło w poszczególnych pomieszczeniach. Najbardziej narażone na włamania są mieszkania położone na parterze i najniższych piętrach oraz domy jednorodzinne. Złodzieje najczęściej forsują drzwi balkonowe czy okna poprzez ich wyważenie, stłuczenie szyby, usunięcie kitu. Zabezpieczeniem przed taką ingerencją jest zastosowanie foli czy rolet antywłamaniowych oraz okratowanie okien piwnicznych, w szczególności tych znajdujących się z tyłu domu. Nie zapominajmy także o właściwym zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu. Zadbajmy o prawidłowo działające oświetlenie wokół domu i przed drzwiami wejściowymi do mieszkania – włamywacze unikają miejsc oświetlonych, gdzie mogą być łatwo zauważeni przez osoby postronne.

Nawet w najlepiej zabezpieczonym mieszkaniu nie pozostawiajmy kosztowności czy większej ilości gotówki. Cenne przedmioty najlepiej jest zdeponować w banku. Zapiszmy numery fabryczne wartościowych przedmiotów takich jak DVD, komputer, telewizor, kamera, zróbmy listę a jeżeli to możliwe także dokumentację fotograficzną posiadanej biżuterii, antyków, obrazów – w przypadku kradzieży zwiększy to szansę na ich odzyskanie. Nie chwalmy się osobom postronnym swoją zamożnością, nowo zakupionymi sprzętami RTV, itp. Zwracajmy baczną uwagę na to jakie informacje zamieszczamy o sobie na portalach społecznościowych. Nie publikujmy zdjęć na których w tle widoczne jest wyposażenie naszego mieszkania. Zachowajmy powściągliwość i nie opowiadajmy osobom postronnym gdzie jedziemy na urlop i na jak długo. Spokój o pozostawione podczas wakacyjnych wyjazdów mienie, zapewni nam wykupienie polisy ubezpieczeniowej.