Wiadomości

Nie zamawiał usługi, ale otrzymał fakturę i wezwanie do zapłaty

Data publikacji 06.09.2017

Lublinieccy policjanci ostrzegają mieszkańców przed oszustami, którzy usiłują wyłudzić pieniądze wystawiając i przesyłając faktury za nie zamówiony towar lub usługę. Taką fakturę wraz z przypomnieniem o nieuregulowaniu należności otrzymał jeden z mieszkańców miasta.

Do komendy zgłosił się mieszkaniec Lublińca, który poinformował o otrzymaniu faktury i wezwania do zapłaty za usługę, której nie zamawiał. Z relacji zgłaszającego wynikało, że  otrzymał wystawioną na swoje nazwisko fakturę opiewającą na kwotę przekraczają 200 zł. W odpowiedzi na złożoną reklamację i próbę wyjaśnienia nieporozumienia, otrzymał przypomnienie o nieuregulowanej fakturze.

Policjanci ostrzegają przed oszustami usiłującymi wyłudzić w ten sposób pieniądze. Adresat takiej faktury nie musi płacić za towar, którego nie odebrał lub w ogóle nie zamawiał.

Konsument, który jest pewny, że nie zamawiał produktu, nie ma żadnych zobowiązań w stosunku do nadawcy towaru. Osoba, do której trafiła niezamówiona przesyłka lub faktura, nie ma obowiązku za nią płacić, ani jej odsyłać.

Podstawą sprzedaży jest zawarcie umowy między sprzedawcą, a kupującym. Umowa musi określać przedmiot umowy, cenę i datę wydania towaru. Jeśli tych elementów nie ma – do zawarcia umowy sprzedaży nie dochodzi, a sprzedawca nie ma żadnych podstaw do żądania zapłaty.