Działania EDWARD - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu

Wiadomości

Działania EDWARD

Data publikacji 21.09.2017

Dzisiaj, we wszystkich krajach europejskich prowadzone są działania EDWARD, czyli Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach. Do akcji włączyli się także lublinieccy policjanci. Na terenie całego powiatu mundurowi prowadzą wzmożone kontrole na drogach. Policjanci odwiedzą także uczniów kilku szkół i przypomną najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego o właściwych zachowaniach na drodze.

Liczne kampanie społeczne, apele i szereg różnego rodzaju działania profilaktyczne prowadzone przez policjantów to przedsięwzięcia, których głównym celem jest uświadamianie wszystkich uczestników ruchu drogowego o zagrożeniach i poprawa bezpieczeństwa na drogach.

W ubiegłym roku, na drogach Powiatu Lublinieckiego Policjanci odnotowali 729 zdarzeń drogowych, w tym 687 kolizji i 42 wypadki, w których zginęło 14 osób, a 47 zostało rannych.

Z policyjnych statystyk wynika, że najczęstszą przyczyną zdarzeń, do których dochodziło z winy kierującego była nadmierna prędkość. Sytuacja ta dotyczy aż 179 przypadków. Najczęstszym przewinieniem pieszych, z powodu którego doszło do zdarzenia było natomiast nieostrożne wejście na jezdnię przed jadący pojazd. Było to przyczyną 3 wypadków i 2 kolizji.

W ramach dzisiejszej akcji policjanci ruchu drogowego, dzielnicowi, funkcjonariusze zajmujący się problematyką nieletnich oraz profilaktyk podejmują szereg działań mających wpłynąć na ograniczenie liczby zdarzeń drogowych. Policjanci przeprowadzają spotkania z dziećmi, podczas których informują o trwających kampaniach społecznych, przypominają obowiązujące przepisy i omawiają podstawowe zasady bezpieczeństwa, których winni przestrzegać wszyscy uczestnicy ruchu drogowego. Podczas spotkań z młodzieżą, policjanci informowali także przyszłych młodych kierowców o zagrożeniach wynikających z braku ostrożności za kierownicą. W dzisiejszych działaniach policjantów drogówki, wsparli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3. Z uwagi na wydarzenia z udziałem dzieci, do których w ostatnim czasie doszło na ulicy Zwycięstwa, uczniowie wspólnie z mundurowymi postanowili informować kierujących o prowadzonej akcji. W obecności funkcjonariuszy młodzi ludzie dziękowali kierującym za bezpieczną jazdę i wręczali specjalnie przygotowane ulotki. Dzisiejsze działania spotkały się z aprobatą kierujących, którzy podczas "kontroli" obiecali jazdę zgodną z przepisami.

W tym samym czsie, policjanci odwiedzili też uczniów Zespołu Szkół Ogólnkoształcąco - Technicznych w Lublińcu. Podczas pogadanek z młodzieżą, która niebawem przystąpi do egzaminów na prawo jazdy, policjanci przybliżyli cele i założenia kampanii " Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie". Stróże prawa omówili podsawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i podkreślali, jak ważne dla bezpieczeństwa na drodze jest doświadczenie czyli umiejetność przewidzenia okreslonych sytuacji i właścia reakcja na nie

Podczas spotkań z młodieżą policjanci poruszali także kwestie związane z właściwym zachowaniem kierowców w przypadku poruszania się pojazdów uprzywilejowanych. Mundurowi omówili wynikajace z przepisów obowiązki dla innych uczestników ruchu  oraz konsekwencje jakie mogą zostać wyciągnięte w stosunku do osób nieprzestrzegających obowiązujących w tej materii przepisów. 

 

  • Działania EDWARD
  • Policjanci i dzieci podczas działań
  • Policjanci i dzieci podczas działań
  • Kontrole na ulicy Zwycięstwa
  • Uczniowie trzymają plakat dot. działań
  • Kierujący w czasie kontroli
  • Działania EDWARD
  • Policjant przeprowadza dzieci przez przejście
  • Wspólne działania EDWARD