Trwają kontrole punktów sprzedaży fajerwerków - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu

Wiadomości

Trwają kontrole punktów sprzedaży fajerwerków

Data publikacji 29.12.2017

Okres świąt i nowego roku to czas zabawy i spotkań z najbliższymi. Pamiętajmy jednak, aby moment pożegnania starego i powitania nowego roku nie stanowił dla nikogo zagrożenia. Policjanci sprawdzają czy sprzedawcy fajerwerków przestrzegają obowiązujących w tym zakresie a do użytkowników apelują o ostrożność.

Okres sylwestrowo-noworoczny i karnawał związany jest z zakupem materiałów pirotechnicznych i sztucznych ogni. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, istnieje całkowity zakaz ich sprzedaży dzieciom i młodzieży do lat 18. Sprzedawcy, którzy naruszą ten zakaz muszą liczyć się z karą nawet do 2 lat więzienia.

Przepisy nakładają również obowiązek oznaczenia wyrobu pirotechnicznego, poprzez określenie: jego nazwy i klasy, numeru obowiązującej normy, nazwy i adresu producenta lub importera oraz wyposażenie produktu w polską instrukcję użytkowania.
Sprzedaż wyrobów bez oznakowania, lub oznaczonych nieprawidłowo, stanowi wykroczenie zagrożone karą ograniczenia wolności albo grzywny.

Jak co roku lublinieccy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej sprawdzają punkty sprzedaży fajerwerków. Mundurowi ostrzegają, że nie będzie pobłażania dla osób, które złamią obowiązujące przepisy. O prawdziwości tego twierdzenia przekonał się już dziś mężczyzna, który sprzedawał fajerwerki na miejskim targowisku. Za załamanie zakazu, został ukarany kilkuset złotowym mandatem.

Zadbajmy wspólnie o to, aby koniec starego i początek Nowego Roku był dla nas miły i bezpieczny. Zachowajmy szczególną ostrożność przy posługiwaniu się różnego rodzaju wyrobami pirotechnicznymi. Przed ich użyciem zapoznajmy się dokładnie z instrukcją obsługi. Niewłaściwe wykorzystanie petard, sztucznych ogni i podobnych wyrobów może spowodować narażanie życia i zdrowia. Ponadto może skutkować odpowiedzialnością cywilną i karną użytkownika.


PAMIĘTAJMY WIĘC:

  • zakupione petardy powinny mieć polski atest,
  • nie kupujmy petard niewiadomego pochodzenia bez polskich oznaczeń i instrukcji obsługi, 
  • nie odpalajmy petard w stanie nietrzeźwym oraz w miejscach i okolicznościach, mogących narazić na niebezpieczeństwo inne osoby, 
  • nie podchodźmy i nie dotykajmy petard, które nie wybuchły,
  • nieletni podczas odpalania fajerwerków powinni być pod czujną opieką dorosłych.