W sylwestra zadbajmy o swoje zwierzęta - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu

Wiadomości

W sylwestra zadbajmy o swoje zwierzęta

Data publikacji 29.12.2017

Lublinieccy policjanci apelują do właścicieli czworonogów o właściwe zabezpieczenie swoich pupili podczas nocy sylwestrowej. Każdego roku dyżurny jednostki odbiera zgłoszenia o wałęsających się po mieście psach, a w mediach społecznościowych ukazują się apele właścicieli zwierzaków, które uciekły wystraszone hukiem odpalanych fajerwerków. Mundurowi przypominają, że za niezachowanie ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia i jego ewentualną ucieczkę właściciel może zostać ukarany mandatem.

Niemal tradycją stało się, że wraz z hucznym powitaniem Nowego Roku w mediach społecznościowych pojawiają się apele o pomoc w odnalezieniu ukochanego zwierzaka, który przerażony wystrzelonymi fajerwerkami uciekł z posesji lub zerwał się ze smyczy. Także   do dyżurnego zgłaszają się osoby, które informują o psach błąkających się po mieście, a które najprawdopodobniej uciekły.
Lublinieccy policjanci apelują do właścicieli czworonogów o prawidłowe zabezpieczenie swoich zwierzaków. Zaplanujmy spacer jeszcze przed północą lub dużo później gdy prawdopodobieństwo wystrzałów jest mniejsze . Psy na posesji zamknijmy w kojcu lub w bezpiecznych pomieszczeniach. Zadbajmy o adresówki na obrożach lub chipy u naszych pupili. Jeżeli to konieczne, podajmy zalecane przez weterynarzy leki uspokajające.
Może dzięki temu zaoszczędzimy sobie i naszym zwierzakom niepotrzebnego stresu. Czasem bowiem takie ucieczki kończą się śmiercią psa, który przestraszony wpada pod auto lub nigdy nie udaje się go odnaleźć. Pamiętajmy także o odpowiedzialności karnej właściciela. Prócz ewentualnych kosztów szkód wyrządzonych przez przerażone zwierzę, właściciel może zostać ukarany grzywną za niezachowanie ostrożności przy jego trzymaniu.