Wiadomości

Nie pozwólmy zamarznąć ludziom i zwierzętom!

Data publikacji 26.02.2018

Czas, kiedy temperatura powietrza spada kilkanaście stopni poniżej zera, to okres, w którym znacząco zwiększa się ryzyko wychłodzenia organizmu. Lublinieccy policjanci apelują o czujność i udzielenie pomocy osobom zagrożonym zamarznięciem. Mundurowi przypominają, że naszej pomocy potrzebują także zwierzęta.

Zimowa pora stanowi dla bezdomnych poważne zagrożenia dla życia i zdrowia. Dlatego też policjanci sprawdzają pustostany, opuszczone budynki mieszkalne, rejony dworca i inne miejsca gdzie mogą przebywać. Jednak, aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, potrzebna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego człowieka. Dlatego funkcjonariusze podkreślają, jak ważne jest zaangażowanie i informowanie odpowiednich służb o osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy. Wystarczy zadzwonić na numer alarmowy 112 lub 997 i poinformować dyżurnego by pomoc ruszyła. O potrzebujących pomocy możemy również poinformować pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej, Straż Miejską lub skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki tej aplikacji możemy zaznaczyć na mapie miejsce gdzie przebywają bezdomni, a policjanci na pewno sprawdzą to zgłoszenie.

Policja apelują również o reagowanie w sytuacji jeśli zauważymy człowieka leżącego na chodniku, czy śpiącego na ławce. Nie przechodźmy obojętnie obok kogoś, komu może grozić zamarznięcie. Zwróćmy uwagę na sąsiadów, zwłaszcza tych samotnych i starszych, czy są przygotowani do zimy. Mogą oni otrzymać doraźną pomoc w placówkach pomocy społecznej.

Pamiętajmy, że podczas mrozu cierpią także zwierzęta. Ustawa o ochronie zwierząt zobowiązuje właścicieli czworonogów do zapewnienia im pomieszczenia chroniącego przed zimnem i zagwarantowania im właściwych warunków. Jeśli pies trzymany jest na zewnątrz, podczas mrozów należy wpuścić go chociażby do garażu, lub innego pomieszczenia. Wyziębienie może bowiem prowadzić do śmierci zwierzęcia. Pamiętajmy również o pożywieniu i wodzie – wystawiane na zewnątrz szybko zamarznie i będzie niezdatne do spożycia, dlatego podawane powinno być ciepłe, a woda co jakiś czas wymieniana. Być może to wydaje się oczywiste, ale w okresie zimowym, organizacje działające na rzecz pomocy zwierzętom przyjmują wiele zgłoszeń, które wskazują, że potrzeby zwierząt domowych są dla ludzi często niejasne. Są zgłoszenia o psach przymarzniętych przed sklepami, zamarzniętych w ogrodach czy nieocieplanych budach, a biorąc pod uwagę, że do inspektorów OTOZ-u i mundurowych dociera informacja tylko o części przypadków, można domniemywać, że skala problemu jest dużo większa.

Wszelkie nieprawidłowości, jakie zauważymy, należy niezwłocznie zgłosić lokalnej organizacji zajmującej się zwierzętami i/lub policji. Trzymanie zwierząt w złych warunkach zagrażających ich życiu i zdrowiu jest łamaniem ustawy o ochronie zwierząt.


 

 

Powrót na górę strony