Wypalanie traw – niebezpieczne i zabronione! - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu

Wiadomości

Wypalanie traw – niebezpieczne i zabronione!

Data publikacji 09.04.2018

Przedwiośnie to okres, kiedy rozpoczyna się proceder nielegalnego wypalania traw. Dla natury to katastrofa ekologiczna. Przypominamy, że wypalanie traw jest zabronione i niebezpieczne.

Jak co roku, wypalanie traw stanowi duży problem. Niemal każdego dnia strażacy i policjanci odbierają telefony związane z pożarami traw i nieużytków. Ostatnie interwencja miała miejsce wczoraj w rejonie ulicy Sportowej w Lublińcu. Na szczęście szybka reakcja służb nie pozwoliła na rozprzestrzenieniem się ognia i powstanie zagrożenia.

Efektem wypalania traw i resztek roślin na polach są często niekontrolowane pożary, skutkujące dużymi stratami materialnymi, a nawet ofiarami śmiertelnymi. Apelujemy do wszystkich osób noszących się z zamiarem wiosennego wypalania traw, ab zaniechały tego zwyczaju. 

Informujemy również, że zgodnie z przepisami Ustawy o Ochronie Przyrody, a także Kodeksu Wykroczeń za wypalanie traw grozi kara aresztu albo grzywna, nawet do 5000 zł. W przypadku, gdy ogień niebezpiecznie się rozprzestrzeni i zagrozi zdrowiu lub życiu ludzi, albo budynkom, można trafić do więzienia nawet na 10 lat!

 

  • Strażacy gaszą pożar
  • Pożar trawy
  • Niebezpieczny ogień ugaszony