Trwają działania Bezpieczny Weekend - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu

Wiadomości

Trwają działania Bezpieczny Weekend

Data publikacji 30.04.2018

Od piątku lublinieccy policjanci prowadzą działania mające zapewnić bezpieczeństwo na drogach w czasie trwania długiego weekendu. Niestety nie wszyscy uczestnicy ruchu mają świadomość, że ich zachowanie na drodze znacząco wpływa na bezpieczeństwo innych użytkowników dróg.

Od piątku lubliniecka drogówka prowadzi wzmożone kontrole drogowe mające na celu wyeliminowanie uczestników ruchu stanowiących zagrożenie dla pozostałych użytkowników dróg. Niestety, działania mundurowych i apele o ostrożność nie spowodują, że wszyscy kierowcy będą przestrzegać obowiązujących przepisów a za kierownicą usiądą trzeźwi.

Przykładem jest zdarzenie drogowe, do którego doszło wczoraj w Koszęcinie na drodze wojewódzkiej 906. Przed 23.00 kierujący volkswagenem zakończył jazdę zjechaniem do rowu i uderzeniem w drzewo. Z relacji kierowcy, 33-letniego mieszkańca Lublińca wynikało, że w ostatniej chwili zauważył przez sobą kierującego skuterem bez włączonych świateł. Chcąc uniknąć zderzenia, wykonał gwałtowny manewr tracąc panowanie nad pojazdem. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że kierujący skuterem odjechał z miejsca zdarzenia. Na szczęście kierowca pojazdu nie został ranny, a przeprowadzone badanie wykazało, że był trzeźwy. Policjanci prowadzący sprawę proszą o kontakt świadków lub osoby posiadające informacje mogące pomóc w ustaleniu okoliczności tego zdarzenia.

Przykładem kierowcy dla którego trzeźwość nie jest czynnikiem niezbędnym do prowadzenia samochodu jest 33-latek z Lublińca, który w nocy z czwartku na piątek został zatrzymany w związku z kierowaniem w stanie nietrzeźwości. Uwagę policjantów zwrócił ford bez włączonych świateł jadący ulicą Oleską w Lublińcu. Mundurowi zatrzymali pojazd do kontroli. Kierowca auta, którym okazał się 33-latek z Lublińca oświadczył, że nie posiada dokumentów w postaci dowodu osobistego, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz ubezpieczenia OC.

Pouczony o konsekwencjach grożących za nieokazanie dokumentu i wprowadzanie w błąd funkcjonariusza – znalazł jednak dowód osobisty, na podstawie którego policjanci mogli potwierdzić tożsamość. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach informatycznych okaszało się że pojazd jest ubezpieczony, ale nie posiada ważnych badań technicznych. Badanie stanu trzeźwości kierowcy wykazało, że brak dokumentów to nie jedyne jego przewinienie. Wynik w postaci ponad 1,5 promila w wydychanym powietrzu oznacza, że 33-latek odpowie przed sądem za jazdę w stanie nietrzeźwości. Grozi mu za to 2 lata więzienia.