Wiadomości

ZMIENNE WARUNKI ATMOSFERYCZNE - POLICJANCI APELUJĄ O OSTROŻNĄ JAZDĘ

Data publikacji 28.11.2018

Wraz z nadejściem pierwszych opadów śniegu i marznącego deszczu, które nie ułatwiają jazdy kierującym, zwłaszcza rano i wieczorem, kiedy temperatura waha się w okolicach zera na drogach naszego miasta i powiatu wzrasta prawdopodobieństwo występowania zdarzeń drogowych.

Wraz z nadejściem pierwszych opadów śniegu i marznącego deszczu, które nie ułatwiają jazdy kierującym, zwłaszcza rano i wieczorem, kiedy temperatura waha się w okolicach zera na drogach naszego miasta i powiatu wzrasta prawdopodobieństwo występowania zdarzeń drogowych.

Pamiętajmy, że padający śnieg lub śnieg z deszczem oraz przymrozki sprawiają, że droga jest śliska. Kierujący muszą się liczyć z tym, że nie zdążą natychmiast zatrzymać pojazdu. Czas hamowania auta znacznie się wtedy wydłuża i nietrudno o kolizję czy potrącenie. Każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego, tylko nasze role czasem się zmieniają. Nieważne jednak czy jedziemy autem, rowerem czy też przemieszczamy się pieszo  to pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników drogi.  Na warunki atmosferyczne nie mamy niestety żadnego wpływu, ale  poprzez przestrzeganie  zasad ruchu drogowego, technik kierowania pojazdami, odpowiedzialne  zachowanie, a także  odpowiednie wyposażenie naszego pojazdu możemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze. Niestety, nie wszyscy pamiętają o tym, że gdy temperatura jest na niewielkim plusie albo spada poniżej zera, a na drodze pojawia się śnieg czy pada deszcz lub mżawka, warunki na jezdni są wyjątkowo zdradliwe i należy jechać  wolniej, ostrożniej i rozsądniej.

Pamiętajmy o używaniu elementów odblaskowych, które znacznie poprawiają nasze bezpieczeństwo nie tylko poza terenem zabudowanym ale stosujmy je na co dzień. Każdy element odblaskowy, niezależnie czy jest to kamizelka odblaskowa, breloczek czy opaska sprawią, że poruszając się po drodze będziemy lepiej widoczni dla nadjeżdżającego kierowcy.

Wyjeżdżając samochodem w trasę warto pamiętać o:

dokładnym oczyszczeniu pojazdu ze śniegu - śnieg powinien zostać usunięty nie tylko z szyb, ale również z dachu, pokrywy komory silnika oraz ze świateł przednich i tylnych,

zwrócić uwagę, aby szyby nie były zaparowane, a widoczność z wnętrza pojazdu nie była utrudniona,

dobrze zaplanować swoją podróż;
Pamiętaj - w przypadku złych warunków atmosferycznych wyjedź 10 minut wcześniej, gdyż w przypadku ewentualnych utrudnień w ruchu unikniesz niepotrzebnego stresu czy spóźnienia,

w razie pojawiających się opadów atmosferycznych zmniejsz prędkość i unikaj gwałtownych manewrów i ostrego hamowania,

kierując pojazdem zwróć szczególną uwagę na pieszych, którzy w tym okresie są mniej widoczni.