Wiadomości

Działania „Alkohol i narkotyki” - podsumowanie

Data publikacji 07.06.2019

W trakcie wczorajszych działań kontrolno-prewencyjnych pn. „Alkohol i narkotyki” realizowanych przez policjantów Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu na drogach powiatu lublinieckiego przeprowadzono blisko 750 kontroli stanu trzeźwości kierujących. Ich rezultatem było zatrzymanie 7 nietrzeźwych kierujących.

Głównym celem realizowanych na terenie całego kraju działań było przeprowadzenie praz policjantów jak największej liczby badań stanu trzeźwości kierujących pojazdami, a tym samym ujawnianie i eliminowanie z ruchu kierowców będących po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka. Pierwszy z zatrzymanych wczoraj kierujących okazał się także niechlubnym „rekordzistą”. Kierujący Golfem, 52-letni mieszkaniec powiatu lublinieckiego na ulicy Powstańców Śl w Lublińcu spowodował kolizję drogową mając w organizmie ponad 3 promile alkoholu. Mężczyzna stracił prawo jazdy, a dodatkowo za swoje postępowanie odpowie przed sądem. Taka sama kara czeka 52-letniego kierującego Mercedesem, którego policyjny patrol zatrzymał na ulicy Zachodniej w Lublińcu oraz 50-latka zatrzymanego na ulicy Częstochowskiej w Lublińcu siedzącego za kierownicą VW Polo. 
Mundurowi w trakcie działań zatrzymali również 2 nietrzeźwych kierujących ciągnikami rolniczymi. W Strzebiniu 52-latek kierował traktorem mając w organizmie ponad promil alkoholu, natomiast w Sierakowie Śl zatrzymany do kontroli kierujący ciągnikiem znajdował się w stanie po użyciu alkoholu. Na zakończenie działań, w godzinach wieczornych mundurowi zatrzymali jeszcze dwóch nietrzeźwych rowerzystów. 

Przypominamy, że prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 2 lat. Wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd również  ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 lat oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym w kwocie nie niższej niż 5 000 zł. Poza karą pozbawienia wolności, osoba, która po raz kolejny popełniła przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości, musi wiedzieć, iż w wyroku skazującym sąd zobowiązany jest do orzeczenia wobec niej dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów i karę nie mniejszą niż 10 000 zł.  Kara może być również zastosowana wobec osoby, która prowadziła pojazd trzeźwa, ale miała orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów – to kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności!

Powrót na górę strony