Wiadomości

Akcja „100 litrów krwi na 100-lecie Policji" dziś na lublinieckim Rynku

Data publikacji 26.07.2019

Policjanci z Komendy Powiatowej w Lublińcu włączyli się w ogólnopolską akcję „100 litrów krwi na 100-lecie Policji". Stróże prawa wraz z przedstawicielami innych służb mundurowych i mieszkańcami Lublińca oddawali dzisiaj na lublinieckim Rynku krew oraz zachęcali do zostania honorowym krwiodawcą podkreślając, że oddana krew niejednokrotnie ratuje życie i zdrowie ludzkie.

Organizatorami dzisiejszej akcji są: KPP Lubliniec, Urząd Miasta Lublińca, Polski Czerwony Krzyż, ZHP Hufiec Lubliniec, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach oraz lubliniecki Klub HDK Commando „Legion”.

Rok 2019 jest szczególny dla Policji. Powołana ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej z dnia 24 lipca 1919 r. już od 100 lat stoi na straży porządku i poszanowania prawa. Chcąc uczcić ten szczególny jubileusz, przez cały 2019 rok w całym kraju organizowane są akcje krwiodawstwa, które odbywają się pod hasłem „100 litrów krwi na 100-lecie Policji”. W akcję tą włączyli się również lublinieccy policjanci zachęcając do udziału również przedstawicieli innych służb mundurowych oraz mieszkańców Lublińca. Należy podkreślić fakt, że mundurowi zawsze chętnie honorowo oddają życiodajny płyn dla ratowania życia i zdrowia ludzkiego.

Honorowym krwiodawcą można zostać osoba zdrowa w wieku od 18 do 65 lat, o wadze powyżej 50 kilogramów oraz posiadająca przy sobie dokument stwierdzający tożsamość. Wskazane jest wcześniejsze zjedzenie lekkiego posiłku, gdyż nie zaleca się oddawania krwi na czczo. Jeden dawca może oddać jednorazowo 450 ml. Każdy honorowy dawca kwalifikujący się do oddania krwi, może jednocześnie zostać honorowym dawcą szpiku. Warto zachęcać do regularnego oddawania krwi rodzinę i przyjaciół. Kobiety mogą oddawać krew 4 razy w ciągu roku, a mężczyźni 6 razy – jednak nie częściej niż co 8 tygodni.

Pamiętajmy! Dzielenie się krwią nic nie kosztuje. Życiodajny płyn trafia do szerokiej grupy odbiorców, m.in. rannych w wypadkach czy osób przewlekle chorych.


 

Powrót na górę strony