Wiadomości

"Streetworkingowy Lubliniec - Miasto Dobrych Emocji" - podsumowanie policyjnych działań profilaktycznych

Data publikacji 23.08.2019

Wczoraj policjanci z komendy w Lublińcu zorganizowali na rynku szereg profilaktycznych prezentacji i pokazów. Można było wziąć udział w zajęciach plastycznych, zobaczyć policyjny sprzęt używany w codziennej służbie, a także zwiedzić mobilną wystawę, poświęconą handlowi ludźmi. Odważni mogli natomiast zasiąść w symulatorze dachowania.

Wczorajszy cykl policyjnych przedsięwzięć profilaktycznych rozpoczął się od zajęć plastycznych, w czasie których dzieci z lublinieckich przedszkoli kolorowały wizerunek policyjnej maskotki - Sznupka. Była to również dobra okazja, żeby przypomnieć najmłodszym podstawowe zasady bezpiecznego zachowania na drodze i w czasie zabawy.

Na lublinieckim rynku można także było zobaczyć policyjny sprzęt, wykorzystywany przez mundurowych z Wydziału Ruchu Drogowego w postaci policyjnych motocykli, ale również specjale umundurowanie, wykorzystywane przez policyjne odziały prewencji w trakcie zabezpieczeń m.in. imprez sportowych. Każdy mógł zasiąść za kierownicą policyjnego radiowozu, czy motocykla i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Była to również dobra sposobność do porozmawiania z policjantami na temat przepisów ruchu drogowego, czy tez podzielenia się z dzielnicowym swoimi uwagami dotyczącymi bezpieczeństwa.

Wczoraj miał też miejsce finał "Policyjnego Konkursu Wakacyjnego", którego uczestnicy mieli za zadanie wymyślenie hasła profilaktycznego. Zwycięzcą konkursu został Daniel Wydmuch, którego hasło poświęcone bezpieczeństwu pieszych najbardziej spodobało się jury konkursowemu.

Każdy, kto wczoraj odwiedził lubliniecki rynek, mógł też zwiedzić mobilną wystawę poświęconą handlowi ludźmi. Jest to jeden z elementów kampanii społecznej, zainicjowanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, ukierunkowanej na problematykę handlu ludźmi i zagrożeń związanych z podejmowaniem pracy za granicą. Kierowana jest ona przede wszystkim do młodych ludzi, podejmujących decyzję o wyjeździe do pracy za granicę.

Dla wszystkich zainteresowanych wstąpieniem w policyjne szeregi w Rynkowym Punkcie Profilaktycznym dyżurował wczoraj pracownik Zespołu Kadr KPP w Lublińcu, który udzielał pełnej informacji na temat zasad rekrutacji i służby w Policji.

W trakcie wczorajszych działań profilaktycznych, zorganizowanych przez lublinieckich policjantów wraz z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych można było dowiedzieć się więcej o skutkach zdrowotnych i prawnych, jakie niesie ze sobą jego nadużywanie alkoholu i innych używek, w tym najgroźniejszych - „dopalaczy”. A wszystko to zgodnie z założeniami trwającej właśnie kampanii edukacyjno-profilaktycznej „Narkotyki i dopalacze zabijają. Szkoda Ciebie na takie patoklimaty”. Lublinieccy policjanci przestrzegali przed jadzą na tzw. „podwójnym gazie”, szczegółowo omawiając skutki prawne i karne takiego zachowania. Zakładając specjalne alkogogle, każdy mógł przekonać się, jak alkohol negatywnie wpływa na reakcje kierowcy. Dodatkową atrakcją był symulator dachowania, za pomocą którego można było przekonać się, jakie siły działają na organizm człowieka w czasie dachowania pojazdu oraz jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa.

  • Na zdjęciu prace plastyczne wykonane prze dzieci.
  • Na zdjęci dziecko na policyjnym motorze.
  • Na zdjęciu policjanci w trakcie imprezy profilaktycznej na lublinieckim rynku.
  • Na zdjęciu chłopiec w specjalistycznym mundurze policyjnym.
  • Na zdjęciu dwójka dzieci na policyjnych motocyklach.
  • Na zdjęciu policjanci w trakcie imprezy profilaktycznej na lublinieckim rynku.
  • Na zdjęciu wystawa poświęcona handlowi ludźmi.
  • Na zdjęciu symulator dachowania.
  • Na zdjęciu policjanci w trakcie imprezy profilaktycznej na lublinieckim rynku.