Trwają działania pn. "Prędkość" - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu

Wiadomości

Trwają działania pn. "Prędkość"

Data publikacji 28.10.2019

Od wczesnych godzin porannych na drogach powiatu lublinieckiego trwają policyjne działania pn. „Prędkość”. W ich trakcie mundurowi sprawdzają m.in. czy kierujący stosują się do ograniczeń prędkości. Szczególnym nadzorem objęto drogi o największym natężeniu ruchu oraz miejsca wskazane przez użytkowników Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzisiejsze działania prowadzone są wspólnie z funkcjonariuszami z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Częstochowie.

Cel nadrzędny prowadzonych działań to poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zapobieganie poważnym zdarzeniom drogowym. Poprawa bezpieczeństwa na drodze jest ściśle związana z przestrzeganiem przez kierujących obowiązujących limitów prędkości, gdyż niedostosowanie się do tych ograniczeń generuje najwięcej groźnych w skutkach wypadków drogowych. W dzisiejszej akcji mundurowi wykorzystują sprzęt pomiarowy taki jak: laserowe mierniki prędkości, urządzenia do pomiaru zawartości alkoholu w organizmie oraz 2 nieoznakowane radiowozy wyposażone w wideorejestratory.

Pamiętajmy, że im większa prędkość pojazdu tym:
- gorsze postrzeganie otoczenia przez kierowców i ograniczony odbiór informacji,
- gorsza równowaga pojazdu na krzywiznach drogowych i mniejsza przyczepności opon do nawierzchni,
- dłuższa droga hamowania,
- dużo większa energia zderzenia z innym pojazdem lub stałą przeszkodą i tragiczniejsze skutki dla kierowcy oraz pasażerów,
- większa długość drogi odrzutu pojazdów uczestniczących w wypadku, co oznacza możliwość odrzucenia pojazdu na chodnik lub na przeciwny pas ruchu i uwikłanie w wypadek dodatkowych uczestników ruchu.

Apelujemy do kierowców o zachowanie  ostrożności i dostosowanie prędkości do obowiązujących przepisów oraz warunków panujących na drodze.