Wiadomości

Jak nie dać się oszukać - spotkania policjantów z Seniorami

Data publikacji 26.11.2019

W ostatnim czasie lublinieccy policjanci przeprowadzili spotkania z Seniorami poświęcone tematyce zapobiegania oszustwom na tzw. "wnuczka" i "policjanta". Dodatkowo dzielnicowi w trakcie obchodu swoich dzielnic odwiedzają Seniorów przestrzegając przed telefonami od oszustów. Apelujemy do wszystkich o zachowanie rozwagi i ostrożności!

Policjanci spotykali się z Seniorami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Boronowie, a także w Lublińcu, w ramach Gali Seniora. W trakcie wystąpień stróże prawa szczegółowo omawiali metody działania jakimi posługują się przestępcy podający się za będących w potrzebie członków rodziny czy też fałszywych policjantów ścigających nieuczciwego pracownika banku czy hakera. Wskazywali skuteczne sposoby jak nie stać się ofiarą oszusta.
Od początku listopada stróże prawa odnotowali na terenie powiatu lublinieckiego kilka prób wyłudzenia pieniędzy od Seniorów. Scenariusz zawsze wygląda podobnie: najczęściej na numer stacjonarny dzwoniła kobieta podająca się za córkę osoby podnoszącej słuchawkę, histerycznym, płaczącym głosem mówiła, że w wypadku zabiła człowieka i prosiła o znaczną kwotę pieniędzy potrzebną „na załatwienie” sprawy. Następnie po pieniądze miał się zgłosić rzekomy policjant, któremu należy przekazać pieniądze. Oszuści podawali się również za policjanta CBŚP ścigającego groźnego hakera czy nieuczciwego pracownika banku. Aby uwiarygodnić oszustwo podawali rozmówcom wymyślone imię i nazwisko oraz fikcyjny numer legitymacji nalegając na podanie danych potrzebnych do zalogowania się na konto bankowości elektronicznej lub nakłaniali do przelania wszystkich oszczędności na wskazany rachunek bankowy w celu ich zabezpieczenia. 

Lublinieccy policjanci apelują do wszystkich o rozwagę i ostrożność oraz przypominają, że zachowanie zasady „ograniczonego zaufania” może uchronić nas przed utratą oszczędności.