Ostrzeżenie przed oszustami! - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu

Wiadomości

Ostrzeżenie przed oszustami!

Data publikacji 13.01.2020

Przestępcy cały czas szukają nowych pomysłów lub modyfikują dotychczasowe sposoby działania, aby wprowadzić w błąd i wykorzystać nasze zaufanie. Swoje ofiary często znajdują wśród osób korzystających z internetowych portali ogłoszeniowych umieszczając w nich bardzo atrakcyjne ogłoszenia, w których oferują nawet oddanie rzeczy za darmo. Apelujemy o ostrożność w sieci!

Tego typu przestępstwa zawsze zaczynają się od umieszczenia w popularnym serwisie internetowym ogłoszenia, w którym wystawiony do sprzedaży przedmiot jest w bardzo okazyjnej cenie lub nawet osoba chce oddać go za darmo, po opłaceniu symbolicznych kosztów przesyłki kurierskiej. Następnie oszust wysyła kupującemu specjalnie przygotowany link za pomocą którego ma on możliwość bezpośredniego wykonania przelewu celem opłacenia kuriera. Niczego nie świadomy nabywca korzystając z linku przekierowany jest do przygotowanej przez przestępców strony, poprzez którą wykonuje przelew, natomiast przestępcy uzyskują wszystkie dane niezbędne do zalogowania się do jego konta bankowości internetowej. Potem oszuści wykonują nieautoryzowany przelew środków z konta ofiary na znaczne kwoty.

Aby uniknąć tego typu oszustwa:

-w czasie internetowych zakupów zawsze stosuj zasadę ograniczonego zaufania,
-nigdy nie korzystaj z linków przesłanych przez sprzedającego,
-zawsze stosuj dwuskładnikowe uwierzytelnianie logowania do swoich kont,
-każdorazowo weryfikuj, czy połączenie z bankiem odbywa się z wykorzystaniem protokołu bezpieczeństwa SSL (w większości przeglądarek sygnalizuje to pojawienie się „kłódki”, a początek adresu powinien rozpoczynać się od ciągu znaków https://),
-chroń hasła, loginy oraz swój telefon.