Wiadomości

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie lublinieckim

Data publikacji 25.02.2020

Innowacyjne narzędzie służące do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców czyli Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje już od ponad 3 lat. W tym czasie użytkownicy aplikacji nanieśli ponad 2,5 tyś. zagrożeń na terenie powiatu lublinieckiego. Wszystkie sygnały są na bieżąco weryfikowane przez policjantów.

Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Dlatego ważnym jest tworzenie narzędzi, które pozwolą na rzetelne i czytelne zidentyfikowanie i przedstawienie, w tym społecznościom lokalnym, skali i rodzaju zagrożeń oraz instytucji współodpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Identyfikacja ta nie może przebiegać bez uwzględnienia oczekiwań społecznych. Takim narzędziem jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Mapy zagrożeń należy traktować jako istotny element procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym.

Od momentu uruchomienia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa mieszkańcy powiatu lublinieckiego często z niej korzystali nanosząc łącznie ponad 2,5 tyś zagrożeń. Warto podkreślić, iż twórcy aplikacji dali użytkownikom możliwość szerokiego wyboru rodzaju zauważonego zagrożenia zawartego w 25 kategoriach, a także dodawania krótkiego opisu i zdjęć.
Najwięcej razy sygnalizowano zagrożenie dotyczące kategorii „przekraczanie dozwolonej prędkości”- 1217. Odnotowano również dużą liczbę zagrożeń z kategorii „nieprawidłowe parkowanie”, których było 339. Często sygnalizowano przypadki „spożywania alkoholu w miejscach zabronionych”- 260 zgłoszeń, „złą organizację ruchu drogowego”- 106, a także przypadki „wałęsających się bezpańskich psów”- 88 naniesionych zagrożeń.

Wszystkie zagrożenia naniesione przez użytkowników Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa są na bieżąco weryfikowane przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu, Komisariatu Policji w Woźnikach oraz Posterunku Policji w Koszęcinie.

Zachęcamy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Należy jednak pamiętać, że taka forma kontaktu nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

Film Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - prezentacja

Opis filmu: na zdjęciu plaktat promujący krajową mapę zagrożeń bezpieczeństwa

Pobierz plik Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - prezentacja (format mp4 - rozmiar 30.4 MB)

Powrót na górę strony