Policjanci kontrolują zbiorniki wodne - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu

Wiadomości

Policjanci kontrolują zbiorniki wodne

Data publikacji 08.07.2020

W okresie wakacyjnym funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu prowadzą kontrole akwenów wodnych na terenie powiatu lublinieckiego. Mundurowi będą systematycznie pojawiać się w takich miejscach aby sprawdzać czy amatorzy pływania nie kąpią się w miejscach niedozwolonych, a także reagować na wszelkie przejawy niebezpiecznych zachowań nad wodą.

W ramach prowadzonej ogólnopolskiej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” jak również akcji „Bezpieczne Wakacje 2020”, stróże prawa prowadzą na terenie powiatu lublinieckiego regularne kontrole akwenów wodnych, które mogą być wykorzystywane jako  tzw. "dzikie kąpieliska". W tym roku, w okresie wakacyjnym, z powodu zagrożenia epidemiologicznego wszystkie strzeżone kąpieliska na terenie powiatu lublinieckiego będą nieczynne co może skłonić niektórych amatorów aktywnego wypoczynku nad wodą i pływania do kąpieli w różnego rodzaju zbiornikach wodnych takich jak żwirownie, glinianki czy stawy hodowlane. W trakcie kontroli policjanci będą stanowczo reagować na wszelkie stwierdzone naruszenia prawa, ale również prowadzić działalność informacyjno-edukacyjną w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa osób przebywających nad wodą. Dodatkowo dzielnicowi w swoich rejonach służbowych będą sprawdzać prawidłowość oznakowania zbiorników wodnych tablicami ostrzegawczymi, a także rozmawiać z właścicielami takich akwenów o prawidłowym ich zabezpieczeniu, celem niedopuszczenia do naruszania obowiązującego zakazu kąpieli.

Przypominamy!

Zgodnie z artykułem 55 kodeksu wykroczeń - ten, kto kąpie się w miejscu, w którym jest to zabronione, podlega karze do 250 zł grzywny albo karze nagany.

W okresie wakacyjnym zachęcamy również do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W aplikacji dostępne są zagrożenia, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo osób w czasie wakacyjnego wypoczynku nad wodą. Wśród tych zagrożeń są kategorie: „Utonięcia”, „Dzikie kąpieliska”, „Miejsca niebezpieczne na terenach wodnych”, które pozwalają użytkownikom wskazywać miejsca, w których dochodzi do łamania przepisów dotyczących zakazu kąpieli. Należy podkreślić, że to właśnie w takich miejscach może dochodzić do nieszczęśliwych wypadków czy utonięć. Wykorzystując Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa można skorzystać z możliwości dodania opisu występującego zagrożenia lub nawet zdjęcia co ułatwi szybsze dotarcie policjantów we wskazane miejsce, a być może uratuje komuś życie. Jednocześnie wszystkim użytkownikom Krajowej Mapy Zagrożeń bezpieczeństwa przypominamy, że taka forma kontaktu nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach zawsze należy korzystać z numeru alarmowego 112.

  • na zdjęciu dzielnicowy kontroluje zbiornik wodny w Kochcicach, sprawdza treść tablicy informacyjnej.
  • Na zdjęciu widoczny radiowóz policyjny i dzielnicowy nad brzegiem zbiornika wodnego.
  • Na zdjęciu policjant w mundurze stojący nad brzegiem jeziora.
  • Na zdjęciu dzielnicowy w mundurze kontroluje zbiornik wodny w Kokotku.
  • Na zdjęciu kontrola zbiornika wodnego w Lublińcu przeprowadzana przez dzielnicowego.
  • Na zdjęciu widoczny dzielnicowy stojący na brzegu zbiornika wodnego w Lublińcu.