"Bezpieczne Wakacje 2020" z policjantami - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu

Wiadomości

"Bezpieczne Wakacje 2020" z policjantami

Data publikacji 28.07.2020

Tegoroczne wakacje są szczególne ze względu na panującą pandemię jednak lublinieccy policjanci jak co roku prowadzą prelekcje profilaktyczne z dziećmi i młodzieżą wypoczywającą na terenie powiatu lublinieckiego. Przypominają podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą, w górach i w lesie, a także omawiają zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. W trakcie spotkań mundurowi zachowują zasady reżimu sanitarnego i stosują środki ochrony osobistej.

W trakcie wakacji mundurowi cyklicznie odwiedzają dzieci i młodzież wypoczywającą na terenie powiatu lublinieckiego. Prelekcje i pogadanki prowadzą dzielnicowi oraz funkcjonariuszki z Zespołu ds. Profilaktyki Nieletnich i Patologii  Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu, a odbywają się one w ramach ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. W ramach  tej akcji dla uczestników wypoczynku organizowane zostają prelekcje mające na celu zwrócenie uwagi na mogące wystąpić podczas wypoczynku zagrożenia oraz sposoby zapobiegania tym zagrożeniom. Na spotkaniach policjanci omawiają tematy dotyczące: zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą, w lasach, w górach oraz miejscach publicznych, zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz sposobów reagowania w sytuacjach zagrożenia.
W ubiegły wtorek 28 lipca mundurowi odwiedzili dzieci i młodzież wypoczywającą w Ośrodku Formacyjno - Wypoczynkowym Caritas w Turzy. Przypomnieli kolonistom podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku. Przestrzegali przed używkami i mówili o ich szkodliwości. Szczególnie dużo miejsca poświęcili zagadnieniu tzw. „dopalaczy”. Przestrzegali przed eksperymentowaniem z tymi substancjami wskazując na bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia.
Mundurowi omówili najczęściej występujące zagrożenia nad wodą. Wymienili konsekwencje nieodpowiedzialnego zachowania na kąpieliskach oraz przykłady, w których brak rozwagi niejednokrotnie skutkował tragicznym zakończeniem. Policjanci apelowali przede wszystkim o zachowanie zdrowego rozsądku oraz przestrzeganie przepisów i zasad obowiązujących w miejscach wypoczynku. Poruszono również temat przemocy rówieśniczej i omówiono sposoby jakimi można jej przeciwdziałać.
W drugiej części stróże prawa przypomnieli podstawowe zasady bezpiecznego zachowania się na drodze. Zwrócili uwagę na konieczność codziennego stosowania elementów odblaskowych, które wyraźnie poprawiają bezpieczeństwo pieszego czy rowerzysty poruszającego się po drodze. 
Na koniec uczestnicy spotkania poznali tajniki policyjnej służby i dowiedzieli się jakie warunki trzeba spełnić żeby zostać policjantem. Był też czas na zadawanie pytań i wzajemną wymianę spostrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 

 

  • Na zdjęciu policjantki w mundurach w czasie prelekcji dla dzieci w ośrodku w Turzy.
  • Na zdjęciu policjantki w mundurach w czasie prelekcji dla dzieci w ośrodku w Turzy.
  • Na zdjęciu policjantki w mundurach w czasie prelekcji dla dzieci w ośrodku w Turzy.