Wiadomości

Bezpieczne – bo widoczne

Data publikacji 23.02.2010

W ostatnie dni ferii, dzieci i młodzież dużo czasu spędzają na świeżym powietrzu. W wielu przypadkach zimowe zabawy mają w miejsce w pobliżu dróg. W czasie złej widoczności , gdy dziecko ma na sobie ubranie w spokojnych, ciemnych kolorach, kierowca dostrzega je z dużym opóźnieniem. Zadbajmy aby nasi najmłodsi byli widoczni i... bezpieczni.

W ostatnie dni ferii, dzieci i młodzież dużo czasu spędzają na świeżym powietrzu. W wielu przypadkach zimowe zabawy mają w miejsce w pobliżu dróg. W czasie złej widoczności , gdy dziecko ma na sobie ubranie w spokojnych, ciemnych kolorach, kierowca dostrzega je z dużym opóźnieniem. Zadbajmy aby nasi najmłodsi byli widoczni i... bezpieczni. Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej ! To może uratować pieszemu życie.
Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki itp., spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.
Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).
Prawo o ruchu drogowym stanowi, że dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Do tego zapisu nikogo nie trzeba przekonywać, warto jednak namówić dzieci, aby nosiły "odblaski", nawet jeśli przepisy tego nie wymagają, czyli najlepiej przez całą jesień, zimę i wczesną wiosnę, zarówno w dzień jak i po zmierzchu. Nie tylko poza obszarem zabudowanym ale wszędzie gdzie się poruszają. Zwyczaj ten powinien dotyczyć wszystkich pieszych niezależnie od wieku i obowiązujących przepisów prawa.


Źródło KGP

Powrót na górę strony