Wiadomości

Trwa policyjna akcja ZNICZ 2014

Data publikacji 01.11.2014

Od piątku policjanci wszystkich pionów lublinieckiej komendy czuwają nad bezpieczeństwem odwiedzających groby swoich najbliższych. Funkcjonariusze sprawdzają między innymi stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów i prędkość, z jaką się poruszają po drogach. Policjanci obecni są także przy cmentarzach, gdzie natężenie ruchu jest największe. Apelujemy o rozsądną i odpowiedzialną jazdę – postarajmy się wspólnie zrobić wszystko, aby po spotkaniu z bliskimi, wrócić bezpiecznie do domu.

Wszystkich Świętych to okres szczególny. Dla wielu to setki kilometrów do przejechania, aby złożyć znicz na mogile swoich bliskich. Wzorem lat ubiegłych, służbę pełni więcej patroli, szczególnie na drogach dojazdowych do miast i w okolicach cmentarzy. Funkcjonariusze kierują ruchem ulicznym, sprawdzają czy kierowcy poruszają się zgodnie z wytyczonym kierunkiem jazdy w obrębie cmentarzy oraz czuwają nad bezpieczeństwem pieszych. Przypominamy, że od 31 sierpnia każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Policjanci przypominają o kilku zasadach bezpieczeństwa, których powinni przestrzegać kierowcy i osoby udające się na cmentarz.

Przed wyjazdem

Ruszając w dalszą podróż, każdy kierowca powinien pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze, za kierownicę należy wsiadać będąc trzeźwym i wypoczętym. Po drugie, przed wyruszeniem w drogę trzeba przygotować swój samochód do jazdy: sprawdzić, czy wszystkie światła są sprawne, czy płyny w silniku są uzupełnione, czy opony są odpowiednio napompowane, czy mamy wszystkie dokumenty. Kolejną zasadą jest to, aby mądrze zaplanować swoją podróż – tak aby nie pokonywać całego, czasem kilkusetkilometrowego dystansu naraz, tylko rozłożyć go na kilka etapów. Warto, co około 100 km, zrobić sobie krótki postój: wysiąść z samochodu, wyprostować nogi, odetchnąć świeżym powietrzem. Po czwarte, podróżując, należy pamiętać, że każdy w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a kierowca musi mieć zawsze włączone w aucie światła.


Nie daj się okraść na cmentarzu !

Policjanci już dziś apelują o zachowanie ostrożności na cmentarzach. Pamiętajmy, aby skupiając się na modlitwie lub rozmowie z innymi osobami, nie pozostawiać swoich rzeczy osobistych bez nadzoru na ławkach lub sąsiednich grobach. Złodzieje tylko na to czekają.

. Często pozostawiamy wówczas torebki, saszetki wraz z wartościowymi rzeczami na sąsiednich nagrobkach lub na ławeczce obok. Osoba zajęta rozmową nawet nie zdaje sobie sprawy, jak łatwo może paść ofiarą złodzieja.

Aby nie paść ofiarą przestępstwa wystarczy przestrzegać tylko kilku prostych zasad:

- nie nosić ze sobą dużej ilości pieniędzy i przedmiotów wartościowych

- pozostawiając samochód na parkingu przy cmentarzu, należy pamiętać o jego zamknięciu, uruchomieniu alarmu i nie pozostawianiu w widocznym miejscu przedmiotów wartościowych np. radioodtwarzaczy, aparatu fotograficznego itp.,

- pieniądze i najważniejsze dokumenty trzymać w wewnętrznych, najlepiej zasuwanych kieszeniach odzieży lub toreb,

- NIGDY nie pozostawiać swoich rzeczy bez nadzoru,

-poinformować policjantów o osobach, których zachowanie wzbudza podejrzenie


Wyjeżdżając na groby najbliższych należy także pamiętać o zabezpieczeniu mieszkania. W tym celu:

  • wychodząc z domu należy sprawdzić czy okna, okienka piwniczne i wszystkie drzwi są zamknięte
  • jeśli budynek jest wyposażony w alarm, należy go uruchomić
  • w przypadku wyjazdu na kilka dni, można poprosić sąsiada, aby co jakiś czas zapalał światło, zabierał listy ze skrzynki i ulotki spod drzwi.

W sytuacji zagrożenia - usiłowanie kradzieży kieszonkowej - wszczynaj alarm! Głośny okrzyk zwracający uwagę innych osób potrafi skutecznie zniechęcić złodzieja!

Niezależnie od tego, czy jesteś ofiarą czy świadkiem przestępstwa jak najszybciej staraj się zawiadomić Policję. Prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy zależy od czasu, jaki upłynął od zdarzenia do wezwania Policji.


 


 


 

(KGP)


 

Powrót na górę strony