Wiadomości

Dzielnicowy bliżej ludzi

Data publikacji 09.12.2014

Trwa pilotażowy program pracy dzielnicowego, w myśl którego dzielnicowy pozostaje w stałym kontakcie z mieszkańcami swojej dzielnicy. Dzielnicowi z Gminy Koszęcin uratowali przed zamarznięciem bezdomnego mężczyznę oraz podjęli szereg działań mających wpływ na poprawę bezpieczeństwa w podległym rejonie służbowym.

Dzielnicowy określany jest jako „policjant pierwszego kontaktu”. Pełniąc służbę na podległym mu rejonie służbowym ma bezpośredni kontakt z mieszkańcami oraz przedstawicielami innych instytucji, co umożliwia mu rozpoznanie i zdiagnozowanie zagrożeń na podległym mu terenie. Jednym z bardziej doświadczonych dzielnicowych w lublinieckiej komendzie jest asp. Wojciech Garus, który pod swoją opieką ma miejscowości Koszęcin oraz Brusiek. Funkcjonariusz z 14-letnim stażem służby od 8 lat pełni służbę na stanowisku dzielnicowego. Drugim dzielnicowym działającym na terenie gminy Koszęcin jest  funkcjonariusz z 9-letnim stażem służby asp. Grzegorz Namyślak. Asp. Namyślak, który dzielnicowym jest od 6 lat, sprawuje piecze nad rejonem obejmującym sołectwo Strzebiń. Jednym z zadań, jakie dzielnicowi realizują w okresie zimowym jest kontrola miejsc, w których mogą przebywać bezdomni. Pod koniec listopada asp. Garus i asp. Namyślak na strychu jednego z pustostanów na terenie Koszęcina znaleźli bezdomnego mężczyznę. Z uwagi na niskie temperatury i ryzyko zamarznięcia, policjanci przewieźli go do ośrodka Markot w Lublińcu. Według doniesień medialnych w ciągu tej doby na terenie kraju z wychłodzenia zmarło 5 osób.

Problemy z jakimi w ostatnim czasie najczęściej spotykali się dzielnicowi asp. Garus i asp. Namyślak, dotyczyły przede wszystkim bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Po konsultacjach z mieszkańcami asp. Garus skierował do odpowiednich organów wnioski o prawidłowe oznakowanie skrzyżowań ulic Dworcowej oraz Opiełki z ulicami przyległymi, montaż lustra na skrzyzowaniu ulicy Sobieskiego z Ligonia oraz ograniczenie prędkości do 40km/h w rejonie szkoły w Koszęcinie. Podobne działania powziął asp. Namyślak, który interweniował w sprawie usunięcia awarii oświetlenia na ulicy Lublinieckiej w Strzebiniu i ulicy Ligonia w miejscowości Prądy. Dzielnicowy skierował także wniosek o prawidłowe oznakowanie skrzyżowania ul. Św. Barbary,Lompy i Piaskowej w Strzebiniu a także o montaż lustra drogowego na skrzyżowaniu ulic Lublinieckiej z Kopernika.

Wymienione przykłady przedstawiają tylko wybrane sytuacje, w których interweniował dzielnicowy. Każdy dzielnicowy pełni służbę w swoim rejonie służbowym ale dysponuje też telefonem służbowym, pod którym można się z nim skontaktować. Wszyscy mieszkańcy, którzy mają problem lub pytanie związania z bezpieczeństwem w miejscu zamieszkania, mogą skontaktować się ze swoim dzielnicowym. Podejmie on kroki w kierunku rozwiązania problemu lub wskaże właściwy organ w przypadku, gdy dane zagadnienie nie będzie w zakresie funkcjonowania Policji.


 

Kontakt i wykaz ulic

asp. Wojciech Garus

asp. Grzegorz Namyślak


 


 

Powrót na górę strony