Wiadomości

Bezpieczeństwo w okresie Wszystkich Świętych

Data publikacji 31.10.2016

Co roku przed 1 listopada policjanci apelują o ostrożność do uczestników ruchu drogowego, ale także do wszystkich mieszkańców. W trosce o bezpieczeństwo pieszych, w ramach trwającej akcji ZNICZ 2016 funkcjonariusze drogówki rozdają odblaski.

Od piątku, lublinieccy policjanci uczestniczą w akcji ZNICZ 2016. Mundurowi wszystkich pionów lublinieckiej komendy dbają o to, aby każdy mógł bezpiecznie dojechać i wrócić z odwiedzin grobów swoich bliskich. W dniu wczorajszym, rejonie cmentarzy można było spotkać wspólne patrole policjantów i funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej. Mundurowi dbali o bezpieczeństwo kierujących oraz odwiedzających cmentarze. Funkcjonariusze sprawdzali m.in. stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów i prędkość z jaką poruszali się po drogach.

Trwająca akcja ZNICZ jest też doskonałą okazją do informowania pieszych o zagrożeniach na jakie są narażeni jako uczestnicy ruchu drogowego. Mundurowi uświadamiają pieszym, że w warunkach złej widoczności są narażeni na potracenia. Informują o zmianach w przepisach dotyczących stosowania odblasków i namawiają do ich noszenia. W rejonach cmentarzy policjanci wręczają pieszym odblaski i podkreślają, że niewielki, odblaskowy element przyczepiony do odzieży wierzchniej może zapobiec tragedii.

PAMIĘTAJ!

Planując odwiedzić groby najbliższych przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, często wiąże się to z wyjazdami na cmentarze poza swoje miejscowości. Do takich wyjazdów należy się odpowiednio przygotować. Aby nie stać się ofiarą przestępców, warto zastosować się do kilku podanych przez nas wskazówek.

Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, jeśli nie musimy, większej ilości pieniędzy, biżuterii oraz innych, wartościowych przedmiotów. Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki czy saszetki na pomniku lub ławce. Parkując samochód przed cmentarzem, nie zostawiajmy w nim również „na widoku” wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając sprawdźmy, czy drzwi i okna w samochodzie są dokładnie zamknięte.

Odwiedzając cmentarze z dziećmi lub osobami starszymi, „nie spuszczajmy ich z oka”. Pamiętajmy, że w tłumie łatwo się zagubić. Gdyby tak się już jednak stało, z pewnością pomocna okaże się umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny zagubionej osoby.

Robiąc zakupy w sklepach lub na przycmentarnych stoiskach, albo podróżując komunikacją publiczną, uważajmy na kieszonkowców. Torebka powinna być zawsze zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, a portfel schowany w głębiej położonej przedniej kieszeni. W trakcie płacenia za zakupy, nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie.

Jeżeli planujemy wyjazd, zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie mieszkania. Wychodząc sprawdźmy, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte. Włączmy alarm, jeśli taki posiadamy. Możemy również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasze mieszkanie, wyjmował zostawione w drzwiach ulotki, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas powiadomił.

 

Powrót na górę strony