Rozpoczęty sezon.....kradzieży rowerów - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu

Wiadomości

Rozpoczęty sezon.....kradzieży rowerów

Data publikacji 09.05.2017

Niezbyt wysoka temperatura, opady i wiatr, nie zniechęcają miłośników jednośladów, którzy rozpoczęli już sezon rowerowy. Na lublinieckich ścieżkach z dnia na dzień widać coraz więcej cyklistów. Policjanci apelują o ostrożność i ostrzegają, że sezon rowerowy rozpoczęli także …..złodzieje.

W ostatnich tygodniach, lublinieccy policjanci odnotowali kilka kradzieży rowerów, do których doszło na terenie powiatu lublinieckiego. Łupem złodziei padały głównie jednoślady pozostawione bez zabezpieczeń i w miejscach mało uczęszczanych.

Nie istnieją sposoby pozwalające na stuprocentowe zabezpieczenia roweru przed kradzieżą, ale ryzyko to można skutecznie zminimalizować. Każdy właściciel jednośladu powinien mieć świadomość, że z myśl powiedzenia „okazja czyni złodzieja”, pozostawienie tylko „na chwilę” np. przed sklepem niezabezpieczonego roweru, albo zbyt słabe zabezpieczenie, kusi potencjalnego rabusia.

Policjanci apelują do właścicieli jednośladów o rozwagę i ostrożność oraz właściwe zabezpieczenie pozostawianego mienia, bez względu na miejsce. Do zmniejszenia ryzyka kradzieży, wielokrotnie wystarczy tylko przestrzeganie kilku prostych zasad.

Pamiętaj!

  • Nie pozostawiaj swojego jednośladu bez zabezpieczenia w miejscach o dużym nasileniu ruchu (okolice sklepów, przychodni lekarskich, szkół, bazarów, dworców),. Pozostawiając rower np: przed sklepem, blokiem, stosuj tzw. „blokadę” i staraj się mieć go zawsze na widoku. Nawet najprostsze zabezpieczenie może utrudnić kradzież
  • Brak cech identyfikacyjnych uniemożliwia często ustalenie właściciela odzyskanego roweru. Dlatego zanotuj markę i typ roweru, oznacz swymi inicjałami lub np. numerem telefonu albo datą urodzenia (można znakować tajnopisem, a w przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością)
  • Nie kupuj okazjonalnie roweru od nieznanej osoby - rower może być kradziony
  • Pamiętaj, w którym miejscu schowałeś dokumenty od roweru. W przypadku kradzieży trzeba będzie podać numer fabryczny roweru
  • Kradzież jednośladu należy zgłosić na Policję. Ważne jest, aby znać jego markę, typ i numer fabryczny. Można też sfotografować rower. To także może pomóc Policji w jego identyfikacji.