Kierowco – zwolnij przed pasami! - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu

Wiadomości

Kierowco – zwolnij przed pasami!

Data publikacji 14.02.2018

Lubliniecka drogówka przeprowadziła wczoraj działania „Bezpieczny Pieszy”. Oprócz przewinień popełnionych przez tą grupę, policjanci ujawnili kilka przypadków przekroczenia prędkości przez kierujących, do których doszło w rejonie przejść dla pieszych. Mundurowi apelują do wszystkich uczestników ruchu o ostrożność i rozwagę w pobliżu tzw. „pasów”.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu przeprowadzili wczoraj działania ukierunkowane na bezpieczeństwo pieszych. Mundurowi zwracali uwagę, czy niechronieni uczestnicy ruchu przestrzegają obowiązujących przepisów i tym samym dbają o swoje bezpieczeństwo, ale bacznie przyglądali się też kierującym, czy brawurową jazdą nie stwarzają zagrożenia na drodze.

Jak zwykle, najliczniej popełnianym przez pieszych przewinieniem było przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Policjanci ujawnili 7 takich przypadków. Podczas wczorajszej akcji okazało się jednak, że w rejonie przejść dla pieszych kierujący pojazdami przekraczają dopuszczalną prędkość. Mundurowi stwierdzili 5 takich sytuacji. Siedzący za kierownicą zdają się zapominać o zasadzie „ograniczonego zaufania”, obowiązującej wszystkich uczestników dróg. Każdy powinien zdawać sobie sprawę, że w sytuacji kiedy pieszy nie zachowa ostrożności i nie upewni się, czy może bezpiecznie wejść na przejście, kierujący z nadmierną prędkością może nie zdążyć zahamować. W konsekwencji może dojść do wypadku.

Każdego dnia policjanci apelują o trzeźwość za kierownicą oraz rozwagę i ostrożność na drodze. Przestrzeganie obowiązujących przepisów przez wszystkich uczestników ruchu nie wyeliminuje ryzyka wypadku, ale w znaczący sposób je zminimalizuje.