W trosce o bezpieczeństwo podczas świąt - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu

Wiadomości

W trosce o bezpieczeństwo podczas świąt

Data publikacji 30.03.2018

W świąteczny, Wielkanocny weekend, od 30 marca do 3 kwietnia, drogówka prowadzić będzie działania, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drogach. W piątek, mundurowi szczególną uwagę zwracać będą na kierujących przekraczających prędkość. W najbliższych dniach spodziewany wzmożony ruch i zmienne warunki pogodowe, mogą stanowić dodatkowe utrudnienie dla kierujących.

Przekraczanie dozwolonej prędkości należy do głównych przyczyn wypadków drogowych. Drugim czynnikiem powodującym znaczną ilość tragicznych w skutkach zdarzeń, jest prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Dlatego też w tym świątecznym czasie, lublinieccy policjanci włączą się w przeprowadzane na terenie całego województwa śląskiego działania ukierunkowane na trzeźwość kierujących oraz prędkość prowadzonych przez nich pojazdów. Kierujący spodziewać się mogą nie tylko licznych punktów kontroli prędkości oraz patroli w nieoznakowanych pojazdach. Podczas działań planowane są kaskadowe pomiary prędkości na drogach krajowych i wojewódzkich.

Korzystając z okazji apelujemy do kierujących, aby „śpieszyć się powoli”. Pieszych natomiast prosimy o ostrożność i rozwagę. Zaplanujmy swoje wyjazdy i powroty z takim wyprzedzeniem, które zapewni nam i innym użytkownikom dróg bezpieczne i rodzinne Święta Wielkanocne.

 

UWAGA !!!

Pamiętajmy, że w czasie świąt musimy zadbać także o nasze mieszkanie i pomyśleć również o tym, jak nie ułatwiać „pracy” złodziejom. W sytuacji, gdy zamierzamy wyjechać, czasami wystarczy poprosić sąsiada lub kogoś bliskiego, by doglądał naszego mieszkania, ale w większości przypadków wystarczy odrobina przezorności.

Oto kilka porad, jak nie pozwolić się okraść:

Wyjeżdżając do rodziny należy właściwie zabezpieczyć mieszkanie:

 • pozamykać dokładnie wszystkie zamki w drzwiach i oknach,
 • mając alarm domowy uruchomić go,
 •  jeżeli nasi sąsiedzi zostają w domu - poprosić ich, aby zwrócili uwagę na nasze mieszkanie
 • staraj się podczas swojej nieobecności nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów lub znacznej gotówki
 • pamiętaj o tym by zakręcić zawory z wodą i gazem
 • gdyby po powrocie okazało się, że dokonano włamania do Twojego mieszkania - niczego nie ruszaj i natychmiast powiadom Policję.

 

Policjanci przypominają też, że w sytuacji zagrożenia niezwłocznie należy powiadomić najbliższy patrol Policji lub zadzwonić na numer alarmowy 997 lub 112.

 

W środkach komunikacji publicznej także warto stosować się do jeszcze kilku innych zasad:

 • zachowaj szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok: na przystankach, w środkach komunikacji publicznej, na dworcach kolejowych, autobusowych itp.
 • bądź szczególnie ostrożny przy wsiadaniu i wysiadaniu z zatłoczonego autobusu czy pociągu
 • w czasie podróży staraj się nie pozostawiać bagażu bez opieki
 • w środkach komunikacji publicznej siadaj blisko kierowcy lub grupy ludzi
 • bądź czujny, podróżując staraj się nie spać
 • w pociągach unikaj pustych przedziałów oraz towarzystwa osób, których wygląd lub zachowanie wzbudza w Tobie obawy
 • w podróży miej przy sobie tylko niezbędną kwotę pieniędzy, jeśli masz przy sobie większą kwotę pieniędzy nie trzymaj jej w jednym miejscu, zmniejsza to ryzyko ewentualnej utraty całej gotówki