Wiadomości

Uwaga na oszustów

Data publikacji 27.02.2024

Policjanci lublinieckiej komendy przestrzegają wszystkich mieszkańców powiatu, przed nieuczciwymi osobami podającymi się za przedstawicieli firm oferującymi usługi w zakresie fotowoltaiki lub pomp ciepła. Bardzo często osoby te próbują się dostać do naszych mieszkań i domów, aby dokonać kradzieży pieniędzy lub cennych rzeczy lub namówić nas na podpisanie niekorzystnej umowy.

Wykorzystując coraz większe zainteresowanie instalacją paneli fotowoltaicznych lub, montażem pomp ciepła oszuści mogą próbować skłonić nas do zawarcia umowy, która przyniesie na stratę pieniędzy wpłaconych na poczet realizacji inwestycji, zaciągnięcie niekorzystnej pożyczki celem pokrycia kosztów zakupu, który w rezultacie nie zostanie zrealizowany. Może również być to pretekst, aby wejść do naszego mieszkania czy domu i ukraść z niego pieniądze lub cenne przedmioty. Na rynku można znaleźć firmy, które doradzają i montują tego typu urządzenia. Niestety wśród rzetelnych przedsiębiorców mogą znaleźć się także nieuczciwi.
Możemy jednak uchronić się przed oszustami, stosując kilka zasad, przede wszystkim należy:

-sprawdzać firmę, która przedstawia nam ofertę – najlepiej w Krajowym Rejestrze Sądowym lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, zwracajmy uwagę, od kiedy funkcjonuje dane przedsiębiorstwo, jaki ma kapitał zakładowy,
-wybierać firmę o ugruntowanej pozycji na rynku, która może pochwalić się wcześniejszymi montażami interesujących nas urządzeń.
-być czujnym w przypadku oferty niezwykle korzystnej finansowo, z montażem w bardzo krótkim czasie,
- być ostrożnym, gdy sprzedawca pod pretekstem analizy naszych potrzeb chce uzyskać dane poufne w celu przygotowania oferty,
- nie wpłacajmy z góry umówionej kwoty,

Jest to jeden ze sposobów, które w ostatnim czasie zdarzają się bardzo często.  Pamiętajmy jednak, że nie są to jedyne sposoby próby wynudzenia od nas pieniędzy czy oszukania nas. Nadal przestępcy wykorzystują naszą łatwowierność, podszywając się po przedstawiciela banku, policji czy innej instytucji o dużym zaufaniu społecznym .Wszyscy jesteśmy narażeni na przestępcze działanie nieuczciwych ludzi, są jednak sposoby, aby się przed nimi bronić.

Pamiętajmy więc o kilku prostych zasadach:

1. Nigdy nie wpuszczajcie do domu i na podwórze osób, których nie znacie.
2. Jeśli będzie to konieczne, wylegitymujcie osobę, która do Was przychodzi. Niech okaże dowód tożsamości, legitymację, zezwolenie na wykonanie działania, o którym mówi.
3. Nie udzielajcie niepotrzebnie nikomu informacji na swój temat oraz sytuacji, w jakiej się znajdujecie ( np. że jesteście sami w domu lub że w ostatnich dniach pobieraliście świadczenie emerytalne). W przypadku nieoczekiwanej wizyty lub telefonu warto wspomnieć na przykład, że w domu są też inne osoby.
4. Nigdy nie należy, wskazywać gdzie są przetrzymywane pieniądze i kosztowności.
5. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast nawiązać kontakt telefoniczny z członkami najbliższej rodziny lub sąsiadami, aby oni pomogli upewnić się co do zamiarów przybysza.
6. Nie podpisujcie umów bez ich przeczytania i zrozumienia. Przed zawarciem umowy najlepiej wcześniej to z kimś skonsultować. Żadnej umowy nie trzeba podpisywać natychmiast, każdy ma dowolny czas na podjęcie decyzji.
7. W przypadku telefonu od wnuczka proszącego o natychmiastową pomoc finansową po zakończeniu rozmowy należy oddzwonić do niego lub osoby jemu najbliższej celem potwierdzenia jego prośby.
8. Numery telefonów do najbliższych, osób zaufanych i instytucji świadczących natychmiastową pomoc (Policja, Pogotowie Ratunkowe, Straż Pożarna) miejcie zawsze pod ręką.
9. W razie stwierdzenia jakiejkolwiek nieprawidłowości, zamiaru lub dokonania przestępczego działania natychmiast dzwońcie na numer alarmowy Policji i szczegółowo poinformujcie, co się wydarzyło.

Pamiętajmy, żaby zawsze zachować margines zaufania do nieznajomych, nie bądźmy naiwni i nie bierzmy wszystkiego, co nam powiedzą za pewnik.
 

Powrót na górę strony