Wiadomości

Wypalanie traw, a przepisy prawne

Data publikacji 31.03.2024

Nadchodzący okres wiosenny niesie ze sobą zwiększone zagrożenie związane z procederem wypalania traw. Policjanci przypominają, podpalanie wyschniętej trawy jest zabronione i karalne, może również doprowadzić do tragedii.

Policjanci przypominają, że wypalanie wyschniętych traw jest prawnie zabronione i niesie ze sobą duże zagrożenie. Nieuwaga, nagła zmiana kierunku wiatru lub niekorzystne ukształtowanie terenu mogą spowodować pożar, którego opanowanie możliwe będzie jedynie przez jednostkę Straży Pożarnej. Ofiarami ognia lub dymu mogą stać się nie tylko ludzie i ich mienie, ale również dziko żyjące zwierzęta. Nie wszyscy zdają sobie również sprawę z tego, że ziemia w miejscach takiego wypalania staje się jałowa.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby dopuszczające się wypalania traw mogą odpowiadać za swoje postępowanie z Ustawy o Ochronie Przyrody, Kodeksu Wykroczeń i

Kodeksu Karnego:
- ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. art. 131 pkt 12: „Kto...wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary… – podlega karze aresztu albo grzywny”.

art.. 30 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach: "w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:
1. rozniecenia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego,
2. korzystania z otwartego płomienia,
3. wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”,
- za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje: art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu Wykroczeń – kara aresztu, nagany lub grzywny,

- art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks Karny stanowi: "Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze...",

- art. 181. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks Karny stanowi: "Kto powoduje zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5..."

Powrót na górę strony